Nowy numer 2/2021 Archiwum

Trzebnica uczci niezłomnych

Warto wybrać się 1 marca do miasta św. Jadwigi. Program poświęcony uczczeniu żołnierzy wyklętych zapowiada się pasjonująco.

Trzebnica po raz pierwszy w tak uroczysty sposób uczci pamięć żołnierzy - ofiar represji stalinowskich na żołnierzach polskiego podziemia. Obchody rozpoczną się 1 marca o godz. 16 nadaniem rondu przy ul. Żołnierzy Września imienia żołnierzy wyklętych. Następnie w Rynku będzie można obejrzeć inscenizacji aresztowań, uprowadzeń czy walki zbrojnej. Widowisko przygotowały grupy rekonstrukcyjne: Festung Breslau, Osiemnasty Kołobrzeski, Towarzystwo Działań Historycznych im. Feliksa Pięty oraz Trzebnickie Stowarzyszenie Jazdy Historycznej.

- Zapewne trudno to zrozumieć młodym. Jednak pamiętajmy, że to święto upamiętnia żołnierzy, którzy podjęli ofiarną ofiarną walkę w latach 1939-1945 w obronie wartości jaką była Niepodległość Ojczyzny, a potem sami polegli w pozornych czasach pokoju. Ginęli z bronią w ręku, często zamęczani w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami, torturowani. Wielu z nich podczas pokazowych procesów, które były kpiną z wymiaru sprawiedliwości, otrzymywała wyroki kary śmierci. Wykonywano je natychmiast. Nielicznym udało się przetrwać ten reżim, ale im wszystkim należy się pamięć i cześć - mówi burmistrz Marek Długozima i dodaje: - Tym bardziej ważne jest, by mówić o tych trudnych kartach historii naszej ojczyzny. I w Trzebnicy będziemy mogli o tym mówić w sposób ciekawy. Scenariusz naszych uroczystości przewiduje atrakcyjne inscenizacje historyczne z udziałem pojazdów, sprzętu oraz wielu rekonstruktorów. Będzie to widowisko o charakterze nie tylko artystycznym, ale i edukacyjnym. Jeszcze raz wszystkich serdecznie zapraszam do udziału.

Na zakończenie odbędzie koncert w którym wystąpią grupy De Press oraz Forteca z udziałem Tomasza Kowalskiego. Zespoły wykonają utwory z repertuaru Andrzeja Kołakowskiego.

Dokładny program na plakacie poniżej.

Trzebnica uczci niezłomnych  

 

Organizatorami tegorocznych obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest Gmina Trzebnica i Trzebnickie Stowarzyszeniem Jazdy Historycznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama