Nowy numer 49/2020 Archiwum

O dzielnej Esterze

Fundacja "Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań" zaprasza na przedstawienie purimowe przygotowane przez dzieci biorące udział w projekcie "Dzieciaki".

Przedstawienie – do którego scenariusz i kukiełki dzieci przygotowały samodzielnie w czasie warsztatów – odbędzie się 8 marca o 12.30 w sali parafialnej przy prawosławnej Katedrze Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy przy ul. św. Mikołaja 40. Wstęp wolny.

Purim to żydowskie święto upamiętniające ocalenie Żydów od zagłady za panowania króla Achaszwerosza – ocalenie, które dokonało się dzięki królowej Esterze. Przedstawienie przypomni biblijne wydarzenia związane z dzielną Esterą, jej opiekunem Mardocheuszem i knowaniami Hamana planującego zagładę Żydów. Świętu Purim towarzyszą radosne obchody – ze specjalnym posiłkiem, przebieraniem się, maskami i inscenizacjami.
W ramach projektu „Dzieciaki” w różnych miejscach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań odbywają się barwne zajęcia dla dzieci, wprowadzające w wierzenia, kulturę i zwyczaje katolików, prawosławnych, ewangelików i żydów. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na 22 marca (11.00-14.00), w salach parafialnych parafii ewangelickiej (robienie prostych instrumentów muzycznych, warsztaty rękodzieła muzycznego). 30 marca (13.00-16.00) z kolei dzieci będą w synagodze śpiewać psalmy i grać na własnoręcznie zrobionych instrumentach, a 13 kwietnia – także w synagodze – zbudują „sztetl”. 26 kwietnia zaproszone zostaną do sal parafii ewangelickiej na zajęcia poświęcone bajkom różnych tradycji, 10 maja – do parafii prawosławnej na warsztaty fotograficzne. 7 czerwca wezmą udział w zajęciach wplecionych w Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha. Uroczyste zakończenie cyklu, połączone z prezentacją prac, planowane jest na 5 lipca u paulinów. Chęć udziału w zajęciach można zgłaszać pod adresem a.nowak@fundacja4wyznan.pl.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama