Nowy numer 33/2018 Archiwum

Metropolita wrocławski powoła Radę Społeczną

10 marca zostanie podpisany dekret, na mocy którego abp Józef Kupny powoła do istnienia Radę Społeczną. Jej zadaniem będzie przygotowywanie opinii i stanowisk w kwestiach wskazanych przez metropolitę.

W skład rady wejdą przede wszystkim przedstawiciele wyższych uczelni Wrocławia, osoby, które są niekwestionowanymi autorytetami w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Jak się dowiedzieliśmy, zasiądą w niej także dziennikarz i prawnik. W sumie 14 osób wybranych na trzyletnią kadencję.

Członkiem nie może być osoba czynnie zaangażowana w działalność polityczną. – Chcemy uniknąć sytuacji, w której rada byłaby identyfikowana z jakąkolwiek opcją polityczną – mówi ks. Grzegorz Sokołowski, który będzie pełnił funkcję sekretarza Rady Społecznej. Dodaje przy tym, że dokumenty Kościoła zachęcają biskupów do powoływania tego rodzaju organów doradczych, a najlepszym wzorem jest papież Franciszek, który o ludzi świeckich rozszerzył krąg osób, z którymi konsultuje się w sprawach ważnych dla Kościoła. Rada będzie się spotykała kilka razy w roku, wypracowując opinię w kwestiach wskazanych przez metropolitę. Regulamin zaznacza jednak, że opinia rady nie jest opinią arcybiskupa.

Data podpisania dekretu nie jest przypadkowa. Tego dnia przypada bowiem 40. rocznica śmierci kard. Bolesława Kominka – hierarchy, który był mocno zaangażowany w sprawy społeczne. Jeszcze przed Soborem Watykańskim II wskazywał na potrzebę wsłuchiwania się Kościoła w głos świata.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma