Nowy numer 48/2020 Archiwum

Metropolita wrocławski powoła Radę Społeczną

10 marca zostanie podpisany dekret, na mocy którego abp Józef Kupny powoła do istnienia Radę Społeczną. Jej zadaniem będzie przygotowywanie opinii i stanowisk w kwestiach wskazanych przez metropolitę.

W skład rady wejdą przede wszystkim przedstawiciele wyższych uczelni Wrocławia, osoby, które są niekwestionowanymi autorytetami w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Jak się dowiedzieliśmy, zasiądą w niej także dziennikarz i prawnik. W sumie 14 osób wybranych na trzyletnią kadencję.

Członkiem nie może być osoba czynnie zaangażowana w działalność polityczną. – Chcemy uniknąć sytuacji, w której rada byłaby identyfikowana z jakąkolwiek opcją polityczną – mówi ks. Grzegorz Sokołowski, który będzie pełnił funkcję sekretarza Rady Społecznej. Dodaje przy tym, że dokumenty Kościoła zachęcają biskupów do powoływania tego rodzaju organów doradczych, a najlepszym wzorem jest papież Franciszek, który o ludzi świeckich rozszerzył krąg osób, z którymi konsultuje się w sprawach ważnych dla Kościoła. Rada będzie się spotykała kilka razy w roku, wypracowując opinię w kwestiach wskazanych przez metropolitę. Regulamin zaznacza jednak, że opinia rady nie jest opinią arcybiskupa.

Data podpisania dekretu nie jest przypadkowa. Tego dnia przypada bowiem 40. rocznica śmierci kard. Bolesława Kominka – hierarchy, który był mocno zaangażowany w sprawy społeczne. Jeszcze przed Soborem Watykańskim II wskazywał na potrzebę wsłuchiwania się Kościoła w głos świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama