Nowy numer 49/2020 Archiwum

Zmarł ks. Janusz Czarny

8 marca zmarł ks. dr Janusz Czarny, proboszcz par. pw. św. Jadwigi we Wrocławiu-Kozanowie oraz wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Ks. Janusz Czarny urodził się 24 stycznia 1957 w Laskowicach Oławskich. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, rozpoczynając studia na Papieskim Wydziale Teologicznym uwieńczone uzyskaniem tytułu magistra teologii oraz przyjęciem święceń kapłańskich 22 maja 1982 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza.

Po święceniach dwa lata posługiwał jako wikariusz w par. pw. św. Jerzego w Wałbrzychu. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Wrocławia był duszpasterzem akademickim, dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji. Pełnił także funkcje prefekta, a następnie wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. W 1992 r. uzyskał stopień naukowy doktora teologii. Wykładał historię filozofii i antropologię filozoficzną.

W 1996 r. został mianowany proboszczem par. pw. św. Jana Apostoła we Wrocławiu (Zakrzów), a w 2003 r. proboszczem par. pw. św. Jadwigi we Wrocławiu.

Ks. Janusz Czarny był cenionym wykładowcą oraz rekolekcjonistą. Często proszono go o wykłady na różnych sympozjach organizowanych zarówno przez uczelnie katolickie jak i świeckie ośrodki akademickie. Jego studenci zwracali uwagę nie tylko na wysokie kompetencje naukowe, ale także na niezwykle ciekawy sposób przekazu omawianych treści. Miał tę łatwość, by o rzeczach trudnych mówić w sposób obrazowy i prosty. Śmierć ks. Janusza Czarnego jest dużą stratą zarówno dla Kościoła Wrocławskiego, jak i Papieskiego Wydziału Teologicznego. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

W poniedziałek 10 marca o 18.00, w kościele pw. św. Jadwigi na wrocławskim Kozanowie zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa w intencji śp. ks. Janusza Czarnego. Następnego dnia (wtorek 11 marca) o 14.00 w katedrze wrocławskiej Eucharystii będzie przewodniczył abp Józef Kupny. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Jelczu – Laskowicach w par. pw. św. Stanisława w środę (12 marca) o godz. 12.00.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama