Nowy numer 48/2020 Archiwum

Słudzy słowa

Do głoszenia słowa Bożego przede wszystkim własnym życiem wezwał kleryków wrocławskiego seminarium bp Andrzej Siemieniewski, ustanawiając ich lektorami.

Hierarcha przytoczył historię Edith Zierer, żydówki, która jako 13-letnia dziewczynka została uratowana przez przygotowującego się wówczas do kapłaństwa Karola Wojtyłę. – Po kilkudziesięciu latach mówiła w wywiadzie, że pojawianie tego młodego człowieka, w momencie, kiedy zwolniona z obozu koncentracyjnego, całkowicie wyczerpana usiadła na chodniku, ponieważ nie miała siły iść w kierunku miasta, było niczym zstąpienie Boga – mówił bp Andrzej, dodając, że w postawie młodego kleryka, a późniejszego papieża zauważyć można doskonale realizowane przygotowanie do głoszenia słowa Bożego własnym życiem. – Po to czytamy słowo Boże, by sprawić, że ludzie poczują, iż Bóg naprawdę istnieje – zakończył hierarcha.

Lektorat we wrocławskim seminarium jest pierwszą z posług otrzymywanych przez kleryków, przygotowujących się do kapłaństwa. We wrocławskim seminarium udziela się go alumnom trzeciego roku. Od tego momentu klerycy oficjalnie stają się sługami słowa. Mają pomagać biskupom, prezbiterom i diakonom w głoszeniu słowa Bożego. Lektorzy odczytują fragmenty Pisma Świętego podczas Mszy Świętych i nabożeństw oraz podają intencje modlitwy powszechnej. Kościół jednak zwraca uwagę, by pełnienie tej posługi wiązało się także z osobistą troską kandydatów do kapłaństwa, o to, by Słowo Boga zawsze było obecne w ich sercach, zobowiązuje także kleryków do coraz głębszej i uważnej lektury Pisma Świętego, do poznawania słowa Bożego, a przede wszystkim świadczenia o tym, że jest ono żywe i skuteczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama