Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zanim ruszysz w świat

Trzeba wyjść na peryferia swojej wspólnoty - usłyszały uczestniczki wielkopostnego dnia skupienia sióstr zakonnych.

Ponad 150 sióstr z różnych zgromadzeń zakonnych archidiecezji wrocławskiej (a także przedstawicielka dziewic konsekrowanych) usłyszało podczas dnia skupienia, że Jezus nie czekał aż ludzie przyjdą do niego. Apostołów powoływał w momencie, kiedy nie myśleli o Nim, lecz zajmowali się swoimi sprawami, i wchodził często do miejsc, w których z góry było wiadome, że nie będzie lubiany.

Święte ćwiczenia duchowe rozpoczęły się od wspólnej Eucharystii, której przewodniczył ks. dr Rafał Kowalski z Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej. - Kiedy papież Franciszek wzywa nas do wychodzenia na peryferie, łatwo jest zinterpretować te słowa jako wezwanie do otwarcia się na osoby żyjące w nędzy materialnej lub duchowej, tymczasem to wychodzenie powinniśmy zacząć od pójścia na peryferia własnej wspólnoty - mówił w homilii, dodając, że w każdej wspólnocie mogą znaleźć się osoby żyjące na marginesie: odrzucone przez innych, mniej lubiane, a nawet wyśmiewane i pogardzane. - Bez wyjścia na peryferia wspólnoty nie ma sensu wychodzić na peryferia świata - tłumaczył.

Wątek ten powrócił podczas konferencji, której motywem przewodnim były słowa Ewangelii o powołaniu Mateusza. - Komora celna jest takim miejscem, które wolelibyśmy ominąć, bo są tam ludzie, którzy mnie nie lubią i z którymi się nie dogaduję; to zadanie, które jeśli staje przede mną, robię tysiące innych rzeczy, by nim się nie zająć - mówił ks. Kowalski, przekonując, że otwartość na innych jest wyrazem otwartości na Ducha Świętego, który prowadzi osobę powołaną tam, gdzie w danym momencie jest Bogu potrzebna.   

Z siostrami spotkał się także o. prof. Jacek Kiciński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego, zachęcając do uczestnictwa w sprawowanych w każdy pierwszy czwartek miesiąca we wrocławskiej katedrze Mszach św. o powołania kapłańskie i zakonne.

Ostatnim punktem była prezentacja przygotowana przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek w związku z przeżywanym przez to zgromadzenie Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego, związanym z przypadającą 14 listopada 200. rocznicą jego urodzin.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama