Nowy numer 33/2018 Archiwum

Księga zawalczy

Krajowy Komitet Programu UNESCO „Pamięć świata” zdecydował, że Księga Henrykowska zostanie zgłoszona jako polska propozycja, by walczyć w Genewie o wpis na światową listę UNESCO. Księga Henrykowska będzie jedną z dwóch polskich propozycji.

Kilkanaście dni temu z inicjatywy prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza wniosek wraz z listem intencyjnym w tej sprawie podpisał abp Józef Kupny. 4 marca dokumenty trafiły do Warszawy. Dziś w stolicy podczas obrad Krajowego Komitetu Programu UNESCO zadecydowano, że Księga Henrykowska będzie jedną z dwóch polskich propozycji (obok "Akt Braci Czeskich w Wielkopolsce"), które walczyć będą o wpis na światową listę. Decyzja o wpisaniu zabytku na listę zostanie podjęta pod koniec marca w Genewie.

Lista „Pamięci świata” („Memory of the Word”) to rejestr wybranych zabytków o charakterze dokumentacyjnym (powszechnie znana jako Lista Światowego Dziedzictwa, służy ochronie zabytków kultury i przyrody). Celem tego programu UNSECO jest zachowanie dokumentów, będących świadectwem kluczowych wydarzeń politycznych, społecznych, religijnych, kulturalnych i historycznych, stanowiących punkty kulminacyjne oraz momenty zwrotne w dziejach ludzkości. Obecnie obejmuje ok. 300 wpisów.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma