Nowy numer 2/2021 Archiwum

Budowniczemu mostów

- Dziękuję Wam drodzy bracia biskupi i kapłani za owocną współpracę. A Wam drodzy bracia i siostry zgromadzeni przed ołtarzem za to, że nigdy nie musiałem zwracać się do pustych ławek - mówił kard. Joachim Meisner w czasie uroczystości 25-lecia swojej posługi w Kościele kolońskim. W obchodach wziął udział także abp Józef Kupny.

Uroczysta Msza święta koncelebrowana przez kilkudziesięciu biskupów i ponad 200 kapłanów była jednocześnie pożegnaniem i podsumowaniem posługi purpurata, którego rezygnację (z powodu wieku) tydzień wcześniej przyjął ojciec święty Franciszek.

W obchodach wziął udział metropolita wrocławski abp Józef Kupny, który do Kolonii przybył po raz drugi w tym roku. Zapraszając księdza arcybiskupa jubilat prosił go, aby podczas wspólnego świętowania modlił się z nim i za niego nie tylko w swoim własnym imieniu, ale również w imieniu wiernych archidiecezji, którzy okazują mu serce za każdym razem, gdy wraca do Wrocławia.

Wśród wielu życzeń i słów, jakie padły z ust gości z całego świata, szczególną uwagę zwróciły te, które powtarzały się niczym refren: - Eminencjo, byłeś i pozostaniesz budowniczym mostów. Nie tylko takich, które otwierają nowe drogi i możliwości, ale i tych, które się zawaliły albo zostały spalone - mówił kard. Stanisław Dziwisz, który przypomniał także wielką przyjaźń łączącą kard. J. Meisnera z bł. Janem Pawłem II.

Abp Józef Kupny, w związku z 40. rocznicą śmierci kard. Bolesława Kominka, przypomniał list biskupów polskich do biskupów niemieckich, który rozpoczął wspólne wysiłki na rzecz pojednania obu narodów, i stwierdził, iż kard. J. Meisner był chyba najgorliwszym wykonawcą postanowień tego listu. Wręczył przy tym jubilatowi obraz przedstawiający wrocławski Ostrów Tumski, ponawiając zaproszenie do stolicy Dolnego Śląska. Metropolita przywołał także osobę św. Edyty Stein, patronki Europy, i wyraził nadzieję, iż stanie się ona patronką duchowego mostu łączącego Wrocław oraz Köln i pozwoli jeszcze ściślej ze sobą współpracować.

Budowniczemu mostów   Z podarunkiem Archiwum prywatne

Kardynał J. Meisner urodził się 25 grudnia 1933 r. we Wrocławiu. Wielokrotnie powtarzał, że człowiek ma w życiu tylko jedną ojczyznę, a tą jest dla niego stolica Dolnego Śląska. Jego ojciec poległ na wojnie, a matka, gdy front zbliżał się do Śląska, uciekła z czterema synami do Turyngii. 20 grudnia 1988 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą Kolonii. Przez 25 lat stał na czele liczącej prawie 2,1 miliona wiernych diecezji. Pod koniec 2008 r. w związku z osiągnięciem wieku 75 lat złożył prośbę o przyjęcie rezygnacji z urzędu. Benedykt XVI nie przyjął jej. Pięć lat później (28  lutego) ponowna prośba została przyjęta przez papieża Franciszka. Następca kard. J. Meisnera nie został jeszcze mianowany.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama