W Istambule trwa spotkanie w ramach programu Unii Europejskiej „Comenius”. Zgromadziło ono przedstawicieli siedmiu europejskich szkół, w tym liceum salezjańskiego z Wrocławia. Młodzież bierze udział w projekcie „Bioróżnorodność rzek”.
Nauczyciele i profesorowie z Turcji, Rumunii, Cypru, Francji – Reunion, Portugalii, Hiszpanii a także z Polski kontynuowali rozpoczęty w październiku 2013 r. projekt „Bioróżnorodność rzek”. Polskę reprezentowało liceum salezjańskie we Wrocławiu, które od samego początku przewodniczy projektowi.
- To piękne miasto, które mimo wielomilionowej populacji zachwyca zielenią, a ludzie spotykani na ulicy otwartością i uśmiechem - mówi Mateusz Misiewicz, uczeń II klasy, podkreślając walory turystyczne Istambułu.
Początek pobytu uczniów w stolicy Turcji upłynął na zwiedzaniu egzotycznych i historycznych miejsc oraz na integracji z pozostałymi uczestnikami projektu.
Pozwoliło to zrealizować jego ideę polegającą na pokonywaniu barier. Młodzież zobaczyła m. in.: pałac sułtanów Topkapi oraz świątynie: chrześcijańską Hagia Sophia i muzułmańską Blue Mosque. Wielkie wrażenie zrobiła na licealistach cieśnina Bosfor.
Kolejne dni to wytężona praca i dzielenie się przywiezionymi przez poszczególne grupy wynikami badań chemicznych wód rzecznych Europy.
- Z niepokojem pozwoliły nam odkryć wysoki stopień zanieczyszczeń - mówi, koordynator projektu i profesor biologii w liceum salezjańskim Magdalena Szewczyk.
Kolejne spotkanie w ramach projektu „Bioróżnorodność rzek” zaplanowano w maju, w Rumunii. Liceum salezjańskie we Wrocławiu już po raz trzeci uczestniczy w programie Unii „Comenius”.