Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wazony, róż i błękit

Dzielnica Wzajemnego Szacunku od dawna jest promowana przez Wrocław jako jedna z wizytówek miasta. Jak ma się do tego pomysł lokowania tu kolejnych klubów nocnych?

Ostatnio miejska plastyk zasugerowała, by sprzedawcy kwiatów na pl. Solnym korzystali z wazonów o ustalonym wzorze i określonej barwie – w myśl dbania o „standard i estetykę”. Zaowocowało to falą dyskusji. Nie brak głosów, że pomysł umieszczania w tych samych naczyniach słoneczników i frezji, storczyków i mieczyków wydaje się wzięty z kosmosu. Dbałość o „wazonowe” detale w imię standardów może budzić podziw, tylko… czy to rzeczywiście w tej chwili najważniejszy problem dotyczący wizerunku miasta?

Jeśli chodzi o konsekwencję w kwestii barw, na pewno wykazują się nią dziewczyny zachęcające do odwiedzin klubów go-go – ich różowe parasolki stały się stałym elementem pejzażu wrocławskiego rynku. Może w imię standardów i jednolitej kolorystyki wazony w centrum miasta też powinny być różowe?

Taki „róż”, często w bardziej agresywnej formie i innym odcieniu, zalewa od dawna obszar sąsiadujący z Rynkiem i pl. Solnym, promowany przecież skądinąd jako Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Elewacje sztandarowych „czterech świątyń” raz po raz pokrywane są odchodami gości okolicznych klubów nocnych, agencji i pubów. Ostatnio pojawiła się informacja o planowanym nowym „ekskluzywnym klubie nocnym” w podziemiach remontowanego pałacu Ballestremów przy ul. Włodkowica. Jak ma się to do – wspieranej przez miasto – idei dzielnicy? Jeśli można wpływać na kolor wazonów kwiaciarzy, czy nie ma instrumentów, by chronić oblicze bezcennego z wielu powodów zakątka Wrocławia? Czy maryjny błękit elewacji kościoła św. Antoniego – od teraz sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła – wygra z różem "klubowych" parasolek?


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL