Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła zostało ustanowione przez abp. Józefa Kupnego 25 marca.
„Moje życie wyglądało jak ruina. Śmierć synka, niesakramentalny związek, szukanie pomocy u wróżek. Po jednym ze spotkań modlitewnych doznałam czegoś, co odmieniło moje życie. Przygotowując się do spowiedzi z całego swojego życia, przychodziłam przed obraz Matki Bożej, w Jej sercu szukałam wskazówek i pomocy…” – tak się zaczyna jedno ze świadectw zapisanych w „Księdze łask” prowadzonej przez paulinów. Przytoczył je na początku uroczystej Eucharystii, odprawianej 25 marca pod przewodnictwem wrocławskiego metropolity, przeor – o. Mariusz Tabulski, wspominając o niezliczonych spotkaniach z Bogiem, jakie dokonują się w kościele przy ul. św. Antoniego.
Wyjaśniał powody, dla których nowe sanktuarium nosi tytuł Jasnogórskiej Matki Kościoła:
W homilii abp Józef Kupny zwrócił uwagę na miejsce, gdzie dokonała się ewangeliczna scena Zwiastowania – zwykły dom. Podczas gdy „zwiastowanie” Bożych planów Zachariaszowi dokonało się w świątyni, i to w części dostępnej jedynie dla kapłanów i tylko raz w roku, do Maryi anioł przychodzi pośród okoliczności dnia codziennego. – To nie było tak, że wcześniej otrzymała wiadomość z nieba, żeby dom przygotować, żeby czuwać na modlitwie – mówił. – Była zupełnie nieprzygotowana, anioł pewnie zastał ją w czasie wykonywania codziennych czynności. Może odpoczywała, może przygotowywała jakiś posiłek, może sprzątała. W tę rzeczywistość dnia codziennego wchodzi anioł, rozmawia z Nią o najważniejszych wydarzeniach w historii ludzkości. Coś niepojętego…
Arcybiskup zauważył, że Bóg chce mieć dostęp także do naszego domu, naszego serca, naszej codzienności, a czyni to przez Maryję, która nieustannie przychodzi do nas – jak kiedyś do Elżbiety:
W uroczystości ustanowienia nowego sanktuarium wziął udział kard. Henryk Gulbinowicz, nowo wybrany generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski, przedstawiciele Dzielnicy Wzajemnego Szacunku,i władz miejskich i państwowych. Eucharystia zakończyła się aktem oddania Matce Bożej oraz koncertem w wykonaniu Oktetu Jasnogórskiego.
Dzień wcześniej otwarta została wystawa prezentująca maryjne wizerunki koronowane przez prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego. Więcej tutaj.