Nowy numer 28/2018 Archiwum

Muzyka na poddaszu

W trzebnickim klasztorze boromeuszek odbędzie się jeden z koncertów w ramach 29. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova (4-12 kwietnia).

Projekt „Genesis” zostanie zaprezentowany 9 kwietnia o 19.00 na wyremontowanym poddaszu pocysterskiego klasztoru przy ul. ks. W. Bochenka. Kanwą dla multimedialnego spektaklu jest najstarszy zabytek muzyki polskiej, pieśń „Bogurodzica”. Organizatorzy wyjaśniają, że ten religijny utwór „jest inspiracją dla kontemplacyjnych brzmień mocno osadzonych w nowoczesnych formach muzyki elektronicznej i wideo. Technologia audiowizualna staje się tu wehikułem czasu i przenosi widzów w artystyczną podróż - w głąb historii muzyki polskiej”.

Podczas prezentacji gitara, perkusja, wiolonczela oraz śpiew Agaty Zubel połączą się z elektroniką i sztuką wideo. Wykonawcy: Agata Zubel – śpiew, Andrzej Bauer (jeden z nielicznych stypendystów słynnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego) – wiolonczela, komputer, Cezary Duchnowski – elektronika, Paweł Hendrich (trzebniczanin) – gitara, komputer, Jacek Kochan – perkusja, komputer, Maciej Walczak – wizualizacje komputerowe.

 

Projekt finansowany jest ze środków gminy Trzebnica. – Współpraca z dyrektorem Andrzejem Kosendiakiem rozpoczęła się już w roku ubiegłym, gdy Gmina Trzebnica była partnerem festiwalu Wratislavia Cantans i w trzebnickiej bazylice odbył się w jego ramach jeden z koncertów – wyjaśnia Marek Długozima, burmistrz Gminy Trzebnica. – Dzięki tej współpracy mieszkańcy zyskali zupełnie nową jakość artystycznego wymiaru wydarzenia, a partnerstwo przy tegorocznym festiwalu Musica Polonica Nova jest tego kontynuacją. To dla Trzebnicy ogromny prestiż i wyróżnienie. Jesteśmy drugim w historii – po Amsterdamie – miastem spoza Wrocławia, w którym odbędzie się koncert w ramach tego festiwalu.

Organizatorem 29. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova jest Narodowe Forum Muzyki – Filharmonia Wrocławska, a współorganizatorem Związek Kompozytorów Polskich.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma