W trzebnickim klasztorze boromeuszek odbędzie się jeden z koncertów w ramach 29. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova (4-12 kwietnia).
Projekt „Genesis” zostanie zaprezentowany 9 kwietnia o 19.00 na wyremontowanym poddaszu pocysterskiego klasztoru przy ul. ks. W. Bochenka. Kanwą dla multimedialnego spektaklu jest najstarszy zabytek muzyki polskiej, pieśń „Bogurodzica”. Organizatorzy wyjaśniają, że ten religijny utwór „jest inspiracją dla kontemplacyjnych brzmień mocno osadzonych w nowoczesnych formach muzyki elektronicznej i wideo. Technologia audiowizualna staje się tu wehikułem czasu i przenosi widzów w artystyczną podróż - w głąb historii muzyki polskiej”.
Podczas prezentacji gitara, perkusja, wiolonczela oraz śpiew Agaty Zubel połączą się z elektroniką i sztuką wideo. Wykonawcy: Agata Zubel – śpiew, Andrzej Bauer (jeden z nielicznych stypendystów słynnego polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego) – wiolonczela, komputer, Cezary Duchnowski – elektronika, Paweł Hendrich (trzebniczanin) – gitara, komputer, Jacek Kochan – perkusja, komputer, Maciej Walczak – wizualizacje komputerowe.
Projekt finansowany jest ze środków gminy Trzebnica. – Współpraca z dyrektorem Andrzejem Kosendiakiem rozpoczęła się już w roku ubiegłym, gdy Gmina Trzebnica była partnerem festiwalu Wratislavia Cantans i w trzebnickiej bazylice odbył się w jego ramach jeden z koncertów – wyjaśnia Marek Długozima, burmistrz Gminy Trzebnica. – Dzięki tej współpracy mieszkańcy zyskali zupełnie nową jakość artystycznego wymiaru wydarzenia, a partnerstwo przy tegorocznym festiwalu Musica Polonica Nova jest tego kontynuacją. To dla Trzebnicy ogromny prestiż i wyróżnienie. Jesteśmy drugim w historii – po Amsterdamie – miastem spoza Wrocławia, w którym odbędzie się koncert w ramach tego festiwalu.
Organizatorem 29. Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova jest Narodowe Forum Muzyki – Filharmonia Wrocławska, a współorganizatorem Związek Kompozytorów Polskich.