Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Medale i armaty dla Tadeusza Kościuszki

Wystawa w Panoramie Racławickiej i salut armatni przypomniały o wydarzeniach 1794 r. W poniedziałek można będzie wziąć udział w konferencji poświęconej insurekcji, a od 1 czerwca co sobotę zabrzmią działa na Wzgórzu Polskim.

– W tym roku przypada 220. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej, 120. rocznica namalowania Panoramy Racławickiej, 70. rocznica jej ewakuacji z lwowskiej rotundy – mówił Romuald Nowak, kierownik panoramy, podczas otwarcia wystawy medali pt. „Tadeusz Kościuszko w medalierstwie”. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Prezentowane medale pochodzą z kolekcji Krzysztofa Lachowicza – wrocławskiego kolekcjonera, gromadzącego tzw. kościuszkiana, czyli wszelkie przedmioty związane w jakikolwiek sposób z T. Kościuszką. Jego zbiór tego typu obiektów jest największy w Polsce.

– Moja kolekcja jest interdyscyplinarna, medale są jedynie jej częścią – mówi L. Lachowicz. – Dokumentują pamięć i tradycję kościuszkowską z okresu prawie dwóch wieków. Najstarszy z nich był bowiem wybity w 1818 r., rok po śmierci Tadeusza Kościuszki. Pochodzą głównie z Europy, ale i ze Stanów Zjednoczonych czy Australii. Bardzo cenne są między innymi medale zamawiane przez prywatne osoby w czasie, gdy zaczynano sypać Kopiec Kościuszki.

Wystawę można oglądać bezpłatnie w holu Panoramy Racławickiej do 31 sierpnia.

Rocznicę insurekcji uczcili przedstawiciele Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia. Zaprosili uczestników spotkania na pobliskie Wzgórze Polskie, gdzie oddano hołd bohaterom walk sprzed 220 lat salutem armatnim. Hetman bractwa, Zbigniew Wierzbicki, zapowiedział, że – wzorem ubiegłego roku – od 1 czerwca co sobotę o 12.15, niezależnie od pogody, na Wzgórzu Polskim oddawany będzie salut na cześć żołnierzy Tadeusza Kościuszki (trzech kosynierów, którzy zdobyli armaty na Moskalach).

Na Wzgórzu Polskim   Na Wzgórzu Polskim Agata Combik /GN Salut armatni   Salut armatni Agata Combik /GN

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma