Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Chcą wychowywać do miłości

Inicjatywa "STOP seksualizacji naszych dzieci" rozpoczęła drugi etap swoich działań. W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się konferencja dla rodziców pt. "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności? Czyli wychowanie do pięknej miłości".

- Po "niedzieli informacyjnej", podczas której staraliśmy się zwrócić uwagę na najaktualniejsze zagrożenia dla dzieci i młodzieży kryjące się pod źle prowadzoną edukacją seksualną oraz w naszpikowanym erotyzmem świecie mediów, przyszedł czas na proponowanie rozwiązań - mówi  Danuta Stempniak, liderka inicjatywy "STOP seksualizacji naszych dzieci". W auli PWT odbyło się pierwsze szkolenie. Zaproszeni goście, Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie, starali się przekazać konkretne przykłady, jak o "trudnych tematach" rozmawiać ze swoimi dziećmi.

- Okazuje się, że jednym z podstawowych argumentów używanych przez edukatorów seksualnych, którzy prowadzą już demoralizujące zajęcia dla dzieci i młodzieży, jest stwierdzenie, że rodzice nie rozmawiają z nimi o seksualności, seksie i chociażby higienie. Przekonują, iż w związku z tym ich działanie wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci i nastolatków - tłumaczy D. Stempniak. Zaznacza jednak, że to właśnie rodzic jako osoba najbliższa i znająca najlepiej swoje dziecko jest najważniejszym autorytetem oraz źródłem wiedzy w pierwszych latach jego życia oraz punktem odniesienia w wieku dojrzewania. Przekonuje, że wykluczenie czy też próba umniejszenia jego roli może jedynie zaszkodzić, a niejednokrotnie narazić dziecko na poważne konsekwencje w przypadku źle poprowadzonych zajęć przez nieprzygotowane lub źle przygotowane osoby. Najskuteczniejszym sposobem walki z procesem seksualizacji jest więc mądra i dostosowana do etapu rozwoju dziecka edukacja prowadzona od najmłodszych lat przez rodziców.

- Jako rodzice nierzadko musimy przyznać, że trudno jest odpowiedzieć na dość proste pytania: skąd dziecko pojawiło się na świecie lub co się dzieje z jego ciałem w momencie dojrzewania - rzeczywistość pokazuje, że łatwo jest popełnić tutaj błąd - dodaje liderka inicjatywy. Przekonuje, że dobrą drogą są wykłady i odpowiednia lektura.

Konferencja przygotowana przez zatroskanych rodziców była podzielona na dwie części. W pierwszej, przeznaczonej dla opiekunów dzieci małych, przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych, zatytułowanej „Opowiedz mi historię mojego powstania", prelegenci mówili o tym, jak wygląda prawidłowy przebieg rozwoju psychoseksualnego dzieci, podsumowali zachowania dzieci budzące niepokój rodziców oraz dawali konkretne przykłady rozwiązywania trudnych sytuacji. Poruszono kwestię ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym oraz tłumaczono, jak przygotować dzieci na przemiany dojrzewania. W trakcie prelekcji rodzice mogli złożyć podpisy pod wnioskiem  inicjatywy ustawodawczej "STOP pedofilii".

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • eldad
  07.04.2014 17:19
  Ludzie co za zmiany w Gościu Wrocławskim Stajecie się jak Nasz Dziennik Co chwila gender i gender I jak tu się dziwić ze sa tacy którzy mówią ze wina za całe zło w Polsce to wina Tuska i Gendera Juz dajcie spokój Zajmijcie się prawdziwymi problemami Kościoła bo to ze coraz mniej ludzi praktykuje to nie wina gender
  doceń 0
 • kbialkowski
  07.04.2014 23:05
  Chciałem zauważyć, że gender to nie problem Kościoła, a rodziców wychowujących swoje dzieci. W Gościu Wrocławskim opisujemy rożne inicjatyw, w tym również te, które promują wychowanie w wartościach. Proponuję pozytywne, a nie negatywne podejście do tematu. Na naszych łamach wcale jakoś wiele o gender nie ma. Wszystkiego dobrego :)
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma