Inicjatywa "STOP seksualizacji naszych dzieci" rozpoczęła drugi etap swoich działań. W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się konferencja dla rodziców pt. "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o seksualności? Czyli wychowanie do pięknej miłości".
- Po "niedzieli informacyjnej", podczas której staraliśmy się zwrócić uwagę na najaktualniejsze zagrożenia dla dzieci i młodzieży kryjące się pod źle prowadzoną edukacją seksualną oraz w naszpikowanym erotyzmem świecie mediów, przyszedł czas na proponowanie rozwiązań - mówi Danuta Stempniak, liderka inicjatywy "STOP seksualizacji naszych dzieci". W auli PWT odbyło się pierwsze szkolenie. Zaproszeni goście, Magdalena i Piotr Ogrodowczykowie, starali się przekazać konkretne przykłady, jak o "trudnych tematach" rozmawiać ze swoimi dziećmi.
- Okazuje się, że jednym z podstawowych argumentów używanych przez edukatorów seksualnych, którzy prowadzą już demoralizujące zajęcia dla dzieci i młodzieży, jest stwierdzenie, że rodzice nie rozmawiają z nimi o seksualności, seksie i chociażby higienie. Przekonują, iż w związku z tym ich działanie wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci i nastolatków - tłumaczy D. Stempniak. Zaznacza jednak, że to właśnie rodzic jako osoba najbliższa i znająca najlepiej swoje dziecko jest najważniejszym autorytetem oraz źródłem wiedzy w pierwszych latach jego życia oraz punktem odniesienia w wieku dojrzewania. Przekonuje, że wykluczenie czy też próba umniejszenia jego roli może jedynie zaszkodzić, a niejednokrotnie narazić dziecko na poważne konsekwencje w przypadku źle poprowadzonych zajęć przez nieprzygotowane lub źle przygotowane osoby. Najskuteczniejszym sposobem walki z procesem seksualizacji jest więc mądra i dostosowana do etapu rozwoju dziecka edukacja prowadzona od najmłodszych lat przez rodziców.
- Jako rodzice nierzadko musimy przyznać, że trudno jest odpowiedzieć na dość proste pytania: skąd dziecko pojawiło się na świecie lub co się dzieje z jego ciałem w momencie dojrzewania - rzeczywistość pokazuje, że łatwo jest popełnić tutaj błąd - dodaje liderka inicjatywy. Przekonuje, że dobrą drogą są wykłady i odpowiednia lektura.
Konferencja przygotowana przez zatroskanych rodziców była podzielona na dwie części. W pierwszej, przeznaczonej dla opiekunów dzieci małych, przedszkolnych oraz wczesnoszkolnych, zatytułowanej „Opowiedz mi historię mojego powstania", prelegenci mówili o tym, jak wygląda prawidłowy przebieg rozwoju psychoseksualnego dzieci, podsumowali zachowania dzieci budzące niepokój rodziców oraz dawali konkretne przykłady rozwiązywania trudnych sytuacji. Poruszono kwestię ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym oraz tłumaczono, jak przygotować dzieci na przemiany dojrzewania. W trakcie prelekcji rodzice mogli złożyć podpisy pod wnioskiem inicjatywy ustawodawczej "STOP pedofilii".