Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Krzysztof Lewandowski od kilkunastu lat nie przespał spokojnie całej nocy. Całe swoje życie, wraz z żoną Barbarą, podporządkował opiece nad chorym synem Mikołajem.
Przychodnia pomaga
Pod koniec stycznia fundacja uruchomiła przychodnię specjalistyczną dla nieuleczalnie i przewlekle chorych dzieci przy ul. Jedności Narodowej 47, 47a, 49a we Wrocławiu. Trzy lata temu trudno było się spodziewać, że opuszczony zdewastowany budynek zamieni się w miejsce tętniące kolorami, świeżością i przede wszystkim nadzieją. Choć był moment, że wydawało się, iż z powodu braku pieniędzy prace trzeba będzie przerwać, to jednak dzięki wsparciu darczyńców przedsięwzięcie znalazło szczęśliwy finał. Na parterze wyremontowanej posesji znajdują się m.in. gabinety lekarskie i pokój do prowadzenia stacjonarnej rehabilitacji. Na piętrze zaprojektowano pomieszczenia biurowe fundacji, co pozwala uniknąć kosztów związanych z opłacaniem wynajmu. W nowo powstałej przychodni bezpłatnych porad udzielają lekarze specjaliści: neurolog dziecięcy, gastroenterolog dziecięcy, genetyk kliniczny, pediatra i specjalista medycyny paliatywnej. Rejestracja odbywa się drogą e-mailową lub telefonicznie. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.hospicjum.wroc.pl.
Rzetelne wsparcie
Dr n. med. Krzysztof Szmyd, kierownik hospicjum
– Od ubiegłego roku przy fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” działa hospicjum perinatalne. Na naszą pomoc mogą liczyć rodziny, które dowiadują się, że dziecko, którego się spodziewają, jest ciężko i nieuleczalnie chore. Wspieramy rodziny przed porodem i po porodzie. Podopiecznymi hospicjum są dzieci, u których została rozpoznana tzw. wada letalna, czyli schorzenie prowadzące do zgonu jeszcze w trakcie trwania ciąży lub po urodzeniu, bez względu na stosowane leczenie. W ramach wsparcia medycznego udzielamy rodzicom rzetelnych i wyczerpujących informacji na temat choroby i rokowań, a także służymy pomocą w kontakcie ze specjalistami z różnych dziedzin, m.in. dzięki współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. Zapewniamy naszym podopiecznym wsparcie socjalne, psychologiczne i duchowe.
Spokój serca
Agnieszka Słuszczak, mama Antosia, od czerwca do września 2013 r. podopiecznego hospicjum
– Hospicjum zapewniło nam kompleksową opiekę medyczną i pielęgniarską w najtrudniejszym okresie życia Antosia. W każdej chwili mogliśmy zadzwonić i poprosić o pomoc. Lekarz był dostępny na każde nasze wezwanie. Dzięki temu byliśmy spokojniejsi i łatwiej było nam pogodzić się z tym, co nieuchronnie musiało nadejść. Z powodu choroby dziecka cierpi cała rodzina, w tym również zdrowe rodzeństwo. Uzyskane wsparcie pozwoliło nam zachować równowagę z korzyścią dla naszych starszych synów Piotra i Wiktora. Myślę, że jako rodzice dobrze przygotowaliśmy ich na odejście młodszego brata. Nieocenioną wartość ma praca psychologów. Można z nimi całkowicie szczerze rozmawiać.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się