Nowy numer 28/2018 Archiwum

Wrocław pamięta

Apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i przede wszystkim modlitwa ekumeniczna znalazły się w programie obchodów 74. rocznica zbrodni katyńskiej.

Prezes dolnośląskiej rodziny katyńskiej, Jacek Libicki, przypomniał zebranym pod pomnikiem ofiar zbrodni katyńskiej losy polskich oficerów aresztowanych i więzionych w wielu miejscach Związku Radzieckiego, a później zamordowanych w lasie katyńskim. Zaznaczył, że celem oprawców było pozbycie się elit społecznych, by utrudnić odrodzenie się naszej ojczyzny.

Podkreślił, że mimo zrealizowania zbrodniczego planu nie udało się tego dokonać. - Związek Radziecki, który miał dominować nad zreformowanym światem rozpadł się jak domek z kart. Rosja, która jest jego spadkobiercą, stoi na skraju poważnych kłopotów, a Polska, która była skazana na unicestwienie jest krajem wolnym i bezpiecznym od 25 lat - mówił.

Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski, podkreślił, ze Polacy będą pamiętać nazwiska osób, które zginęły podczas tej okrutnej zbrodni. - Dzisiaj stajemy nad mogiłami pomordowanych w Katyniu oddając im cześć i hołd. Stajemy przy tym pomniku, by nisko pochylić czoło, wzywać o ich pamięć, bo jeśli ta pamięć zaginie, to niech Bóg również o nas zapomni - mówił. Nawiązał także do obecnej sytuacji historycznej

W intencji ofiar odmówione zostały modlitwy. Poprowadzili je: abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, biskup ewangelicki Ryszard Bogusz, ks. mitrat Eugeniusz Cebulski oraz przewodniczący wrocławskiej gminy wyznaniowej żydowskiej, Aleksander Gleichgewicht. Następnie odbył się apel poległych i oddano salwę honorową. Wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, służb mundurowych oraz mieszkańcy Wrocławia.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma