Wręczenie nominacji oraz wybór władz były głównymi punktami pierwszego spotkania powołanej 10 marca przez abp. Józefa Kupnego Rady Społecznej.
W jej skład weszli przede wszystkim przedstawiciele wyższych uczelni Wrocławia, osoby, które są niekwestionowanymi autorytetami w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Zasiądą w niej także dziennikarz i prawnik; w sumie 14 osób wybranych na trzyletnią kadencję. Po krótkim głosowaniu na przewodniczącego rady wybrano profesora Andrzeja Wiszniewskiego, byłego rektora Politechniki Wrocławskiej i byłego ministra nauki. Wiceprzewodniczącą została Ludmiła Dziewięcka-Bokun, rektor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Funkcję sekretarza będzie pełnił ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski.
Jak powiedział na początku obrad abp Józef Kupny, zależało mu na powstaniu ciała doradczego, złożonego z ludzi o dużym autorytecie naukowym czy środowiskowym, ale niezwiązanych z bieżącą polityką. Jej zadaniem będzie przygotowywanie opinii i stanowisk w kwestiach wskazanych przez metropolitę, jednak opinia rady nie będzie wiążąca dla metropolity.
Kolejne obrady odbędą się po kanonizacji Jana Pawła II. Wówczas zapadnie m.in. decyzja o częstotliwości spotkań.
Data podpisania dekretu powołującego Radę Społeczną nie była przypadkowa. 10 marca przypadała bowiem 40. rocznica śmierci kard. Bolesława Kominka – hierarchy, który był mocno zaangażowany w sprawy społeczne. Jeszcze przed Soborem Watykańskim II wskazywał na potrzebę wsłuchiwania się Kościoła w głos świata.
Skład Rady Społecznej przy metropolicie wrocławskim: Ludmiła Dziewięcka-Bokun (wiceprzewodnicząca), Jolanta Krysowata, Ewa Nowacka, Grażyna Pańko, Stanisław Cebrat, Bogusław Fiedor, Marian Gabryś, Jerzy Jabłecki, Andrzej Ładyżyński, Łukasz Nysler, Jan Oszmiański, Olgierd Pankiewicz, Andrzej Wiszniewski (przewodniczący), Aleksander Woźny.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się