Rada Społeczna

Wręczenie nominacji oraz wybór władz były głównymi punktami pierwszego spotkania powołanej 10 marca przez abp. Józefa Kupnego Rady Społecznej.

W jej skład weszli przede wszystkim przedstawiciele wyższych uczelni Wrocławia, osoby, które są niekwestionowanymi autorytetami w reprezentowanych przez siebie dziedzinach. Zasiądą w niej także dziennikarz i prawnik; w sumie 14 osób wybranych na trzyletnią kadencję. Po krótkim głosowaniu na przewodniczącego rady wybrano profesora Andrzeja Wiszniewskiego, byłego rektora Politechniki Wrocławskiej i byłego ministra nauki. Wiceprzewodniczącą została Ludmiła Dziewięcka-Bokun, rektor Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Funkcję sekretarza będzie pełnił ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski.

Jak powiedział na początku obrad abp Józef Kupny, zależało mu na powstaniu ciała doradczego, złożonego z ludzi o dużym autorytecie naukowym czy środowiskowym, ale niezwiązanych z bieżącą polityką. Jej zadaniem będzie przygotowywanie opinii i stanowisk w kwestiach wskazanych przez metropolitę, jednak opinia rady nie będzie wiążąca dla metropolity.

Kolejne obrady odbędą się po kanonizacji Jana Pawła II. Wówczas zapadnie m.in. decyzja o częstotliwości spotkań.

Data podpisania dekretu powołującego Radę Społeczną nie była przypadkowa. 10 marca przypadała bowiem 40. rocznica śmierci kard. Bolesława Kominka – hierarchy, który był mocno zaangażowany w sprawy społeczne. Jeszcze przed Soborem Watykańskim II wskazywał na potrzebę wsłuchiwania się Kościoła w głos świata.

Skład Rady Społecznej przy metropolicie wrocławskim: Ludmiła Dziewięcka-Bokun (wiceprzewodnicząca), Jolanta Krysowata, Ewa Nowacka, Grażyna Pańko, Stanisław Cebrat, Bogusław Fiedor, Marian Gabryś, Jerzy Jabłecki, Andrzej Ładyżyński, Łukasz Nysler, Jan Oszmiański, Olgierd Pankiewicz, Andrzej Wiszniewski (przewodniczący), Aleksander Woźny.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..