Nowy numer 2/2021 Archiwum

Koncertowy weekend

Po raz czwarty chóry z kilku europejskich państw powalczą o nagrody we Wrocławskim Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej "Vratislavia Sacra". Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Gość Niedzielny".

Do tegorocznej edycji zmagań konkursowych zgłosiło się 15 chórów. Oprócz stolicy Dolnego Śląska swoich reprezentantów będą miały: Białystok, Hajnówka, Gliwice, Łódź, Bydgoszcz, Gdańsk oraz podwrocławska Sobótka. Ponadto zespoły z Litwy, Węgier, Czech oraz Macedonii.

Rywalizacja będzie toczyła się w kilkunastu kategoriach, a każdy z chórów może wziąć udział w kilku z nich. - Chcemy promować muzykę sakralną z różnych epok - mówi Artur Wróbel, dyrektor artystyczny wydarzenia, dyrygent Kameralnego Chóru Męskiego „Cantilena” i juror. Dlatego każdy z zespołów zaprezentuje cztery utwory: jeden ze średniowiecza lub renesansu, drugi z baroku, trzeci z romantyzmu. Ostatni jest dowolny. - Zasadą regulaminową jest to, iż w konkursie nie mogą brać udziału zespoły zawodowe - zaznacza.

Chóry powalczą o statuetki św. Cecylii i o Grand Prix w wysokości 5 tys. zł ufundowane przez prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. O tym, który chór zwycięży, zadecyduje międzynarodowe jury.

„Vratislavia Sacra” to nie tylko walka o wygraną, ale też prezentacja muzyki chóralnej szerszemu gronu odbiorców. W sobotni wieczór kilka wrocławskich parafii będzie gościć uczestników festiwalu, którzy zaśpiewają specjalnie dla lokalnych społeczności.

Uroczysty gala z ogłoszeniem wyników i rozdaniem nagród odbędzie się w rynku 27 kwietnia o 16.30. Koncert zwycięzców uświetni wrocławskie dziękczynienie za kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Szczegóły na stronie www.vratislaviasacra.pl. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

Program koncertu w ramach Festiwalu "Vratislavia Sacra":

25.04. – Koncert inauguracyjny, godz. 18.45

Kościół pw. NMP Królowej Pokoju, Wrocław-Popowice, ul. Ojców Oblatów 1

Wystąpią: Zespół Wokalny „Rondo” (Wrocław, Poland), Chór Sceny Muzycznej (Gdańsk, Poland), Canticorum Havíŕov (Hawierzów, Czechy), Dragan Shuplevski (Skopje, Macedonia), Miraculum Children’s Choir (Kecskemét, Węgry)

26.04. – Przesłuchania konkursowe, od godz. 10.30 do 16.15

Kościół pw. NMP Królowej Pokoju, Wrocław-Popowice, ul. Ojców Oblatów 1

26.04. – Koncerty towarzyszące

18.45 (po Mszy św. o 18.00) Rzymskokatolicka Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Wielkopolska 3-5, Wrocław-Złotniki

Wystąpią: Dragan Shuplevski (Skopje, Macedonia), Canticorum Havíŕov (Hawierzów, Czechy), Chór Żeński Bydgoskiej Izby Lekarskiej (Bydgoszcz)

18.45 (po Mszy św. o 18.00) Rzymskokatolicka Parafia pw. Opatrzności Bożej, ul. Nowodworska 64, Wrocław-Nowy Dwór

Wystąpią: Miraculum Children’s Choir (Kecskemét, Węgry), Woskliknowienije (Hajnówka)

18.45 (po Mszy św. o 18.00) Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Eugeniusza Horbaczewskiego 20, Wrocław-Gądów

Wystąpią: Chór Mieszany „Canticum Novum” (Czeski Cieszyn, Czechy), Chór Sceny Muzycznej (Gdańsk), Polifonia (Białystok)

19.00 (po Mszy św. o 18.30) Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Jakuba i św. Krzysztofa, ul. Bolesława Krzywoustego 291, Wrocław-Psie Pole

Wystąpią: Girls Choir of Vytautas Magnus University (Kowno, Litwa), Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej (Łódź)

27.04. – Koncert galowy scena plenerowa w rynku wrocławskim, godz. 16.30

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama