Kolejni przedstawiciele archidiecezji ruszają na papieską kanonizację. W czwartkowe popołudnie z Ostrowa Tumskiego odjechali m.in. członkowie młodzieżowych wspólnot oraz duszpasterstwa osób niesłyszących.
Przed autokarem Agata Combik /GN
Wypełniony młodymi ludźmi autokar to jeden z dwóch, które zostały wydelegowane przez miasto Wrocław (drugi, z uformowaną przy DA „Maciejówka” grupą studentów, wyruszył rankiem tego samego dnia). Młodzi pielgrzymi stanowią niejako oficjalną reprezentację stolicy Dolnego Śląska w Rzymie. – Są to m.in. członkowie KSM, Ruchu Światło-Życie, wspólnot Hallelu Jah i Płomień Pański, laureaci papieskiego konkursu – wyjaśniał ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Jadą pod duchową pieczą ks. Janusza Betkowskiego; wśród opiekunów są również katecheci, siostry zakonne oraz przedstawicielki sztabu przygotowującego wolontariuszy na ŚDM 2016, Magda i Hania. – Będziemy się modlić między innymi w intencji kolejnych Światowych Dni Młodzieży. To Jan Paweł II je zainicjował – tłumaczą.
S. Marietta pracuje na Ukrainie. Na kanonizację wyjechała z Wrocławia z pielgrzymami z duszpasterstwa osób niesłyszących Agata Combik /GN
W pielgrzymim gronie znalazła się m.in. Angelika, uczennica Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Krzyżowicach – laureatka papieskiego konkursu, która przygotowała wnikliwą prezentację dotyczącą Jana Pawła II. – Nie pamiętam zbyt dobrze polskiego papieża za jego życia; teraz jest czas, by go poznawać – mówi. Dominika z Ruchu Światło-Życie zna Ojca Świętego głównie z opowiadań swoich bliskich. Dodaje, że ponoć przeżyła osobiste spotkanie z nim jako małe dziecko, przyjmujące akurat chrzest święty, w czasie jego pielgrzymki do Wrocławia w 1997 r. Z Ruchu Światło-Życie wywodzą się także Piotr i Mateusz. Dla tego drugiego szczególnie ważne są słowa, które Jan Paweł II wypowiedział do młodzieży: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. – Mam ten tekst wypisany na początku wszystkich (!) szkolnych zeszytów – dodaje chłopak. – Cieszę się, że w ramach pielgrzymki będziemy także w Asyżu. Św. Franciszek to mój patron z bierzmowania.
Przed wyruszeniem w drogę młodzież modliła się w kościele pw. śś Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim Agata Combik /GN
Kiedy młodzież odjeżdżała, tuż obok gromadzili się inni pielgrzymi, m.in. z duszpasterstwa osób niesłyszących. Wraz z nimi w podróż wyruszyła s. Marietta ze Zgromadzenia Sióstr Bożego Serca Jezusa, właśnie świętująca 25-lecie swoich ślubów zakonnych. – Pracuję na Ukrainie, w Nowogrodzie Wołyńskim – wyjaśnia, pokazując żółto-niebieskie wstążeczki na swoim plecaku. – Jest mi bardzo bliski Ruch Światło-Życie, a Jan Paweł II był z nim związany – wyjaśnia, dodając, że polski papież jest bardzo ważny również dla ukraińskiej młodzieży.
Zanim autokary odjechały z Ostrowa Tumskiego, pod kościołem św. Marcina został rozwinięty ogromny biało-czerwony transparent z napisem „Polska Wrocław”. Przed bazyliką św. Piotra nie zabraknie dolnośląskich akcentów.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.