Nowy numer 43/2020 Archiwum

Chrześcijaństwo - ważny element tożsamości

Dziś w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza odbyła się konferencja "Wartości w Europie Środkowej: wolność i solidarność". Inicjatorem spotkania był parlament Saksonii, a okazją do debaty są przypadające rocznice 25-lecie obalenia komunizmu oraz 10-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz Saksonii, ale też politycy z Czech, Słowacji i Węgier. Podczas spotkania w ramach dyskusji panelowej analizowali, ale też tworzyli tożsamość Europy Środkowej.

– Wspólnie przeżywamy w Polsce rocznice tych ważnych wydarzeń. Wrocław dziękuje za możliwość organizacji tego spotkania. Dziś potrzebujemy tożsamości Europy Środkowej, dzięki której 25 lat temu udało się wywalczyć wspólnie wolność – mówiła podczas konferencji Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia.

– Chciałbym podkreślić rolę kościołów katolickiego i protestanckiego podczas transformacji politycznej w Europie Środkowej. W NRD zanim ludzie wyszli protestować na ulicę, spotykali się w kościołach. W Polsce dzięki wsparciu Jana Pawła II opozycjoniści mieli nadzieję na wywalczenie wolności. Uważam, że ważnym elementem tożsamości regionu jest chrześcijaństwo – mówił Matthias Rößler, prezydent Landtagu Saksonii. – Dzięki solidarności narodowej i tożsamości można dziś budować silną Europę.

Podczas konferencji omawiano też współpracę między Wrocławiem i Dreznem, które są miastami partnerskimi od 55 lat. Partnerstwo Wrocławia i Drezna należy do najprężniej działających, powstaje wiele inicjatyw i wspólnych projektów, w tym roku Drezno przyłączyło się do wspólnego bicia rekordu Guinessa i organizowało podobny koncert u siebie. Okazją do poszerzenia współpracy obu miast będzie organizacja wydarzeń związanych z Europejską Stolicą Kultury.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama