Nowy numer 47/2020 Archiwum

Trzebnicki klasztor otwiera bramy

Cysterskie Forum (od 23 do 25 maja) i III Majówka w Ogrodach Klasztornych (25 maja), organizowane u trzebnickich boromeuszek, zapowiadają się niezwykle interesująco - dla pasjonatów historii i sztuki, ale też miłośników rycerskiej kultury czy amatorów klasztornych smakołyków.

– Głównym celem obu wydarzeń jest pokazanie bogatego dziedzictwa kulturowego pocysterskiego klasztoru w Trzebnicy, również w kontekście innych opactw i obiektów historycznych – mówi Krystyna Klamińska, prezes Fundacji dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej "By służyć", podkreślając, że w tym roku przypada 800. rocznica zakończenia budowy romańskiej krypty św. Bartłomieja w kościele klasztornym. – W niedzielę, 25 maja otwarte zostaną małe i duże ogrody klasztorne z altanami oraz stara wozownia z deptakiem wzdłuż budynków pomocniczych – ogółem ok. 2,0 ha, w tym olbrzymi sad, z którego można oglądać opactwo od strony na co dzień niedostępnej dla zwiedzających. Interesujący jest zwłaszcza widok miejsca, gdzie widać spotkanie trzech epok i trzech stylów: romańskiego, gotyku oraz baroku.

III Majówka w Ogrodach Klasztornych odbędzie się 25 maja (od 15.00 do 20.00). Wśród gości mile widziane będą stroje z okresu funkcjonowania opactwa cysterek w Trzebnicy (1202–1810) – chłopski, mieszczański, rycerski, dworski i cysterski.

Program:

15.00                      Otwarcie dużych ogrodów klasztornych, z ogłoszeniem konkursu na strój dziecięcy, damski i męski z okresu opactwa w Trzebnicy.
15.00–20.00           Biesiadowanie w ogrodach klasztornych: smakołyki kuchni klasztornej, gry, zabawy, konkursy, loteria fantowa, warsztaty plastyczne, wystawy artystyczne.
15.00–20.00           Rycerze i Cystersi – pokazy, zabawy, konkursy, prezentacja strojów i zwyczajów, nauka tańca, koncert namiestnika bractwa cysterskiego.


« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama