Nowy numer 44/2020 Archiwum

Teścik na wiarę

Nieźle się zdziwiłem, otwierając stronę internetową "Gazety Wrocławskiej". Główna informacja o poranku jest zatytułowana: "Test wiary - sprawdź, jakim jesteś katolikiem".

"Wierzysz w Boga? Chodzisz do kościoła? Uczestniczysz w kościelnych uroczystościach? Uczyłeś się religii w szkole? Przetestuj swoją wiarę - sprawdź, jakim jesteś katolikiem. Odpowiedz na pytania w naszym teście, przygotowanym we współpracy z księżmi" - czytamy we wstępie do... quizu. Wspaniale! 15 pytań i wiesz wszystko.

Nie powiem, pytania ciekawe, a niektóre nie takie proste. Wydaje się więc wielce prawdopodobne, że księża "maczali w tym palce". Nie jestem jednak przekonany, czy chcieli dać w ten sposób narzędzie do oceny czyjejś wiary. Zastanawiam się, czemu ma ten test służyć. Pytania dotyczą zarówno zobowiązań katolików do modlitwy, uczestnictwa w życiu sakramentalnym, jak i podstaw wiedzy biblijnej.

W jaki jednak sposób poziom naszej wiary sprawdza np. pytanie nr 15: "Kim z zawodu był św. Józef?". Wydaje mi się, że w dwóch innych (pytania wielokrotnego wyboru) można byłoby zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź. A może jestem katolikiem nie do końca (test daje wyniki procentowe - wszystkie dobre odpowiedzi to 100 proc.)

Dziennikarze "Gazety Wrocławskiej" zapomnieli o jednym. Wiara to nie tylko teoria, ale również praktyka. Formułując zaproszenie do udziału w quizie jako zdanie: "Sprawdź, jakim jesteś katolikiem", kompletnie zapominają o tym drugim, równie ważnym, a może ważniejszym elemencie. Dziś niedziela. Nie zapomnijmy więc o udziale w Eucharystii. Rozwiązanie testu nie wystarczy.

Oczywiście, teoria też jest bardzo istotna, dlatego gratuluję pomysłu i zachęcam do... zabawy. Tak traktowałbym quiz. Można go znaleźć tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama