Półwiecze za pasem

18 listopada 2015 r. będziemy obchodzić 50. rocznicę wystosowania „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym znalazło się słynne zdanie: „Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie”. Archidiecezja Wrocławska i Miasto Wrocław rozpoczynają przygotowania do uczczenia tego wydarzenia.

W związku z rocznicą prezydent Wrocławia i metropolita wrocławski zainicjowali prace specjalnych zespołów, które czuwać będą nad organizacją przyszłorocznych wydarzeń. Zespołowi powołanemu przez abp. Józefa Kupnego przewodniczy bp Andrzej Siemieniewski, natomiast Rafał Dutkiewicz prace nad przygotowaniem obchodów powierzył powołanej przez siebie grupie na czele z Markiem Mutorem, dyrektorem Ośrodka Pamięć i Przyszłość. Wydarzenia związane z rocznicą mają być rozciągnięte w czasie, a swym zasięgiem wykroczą poza stolicę Dolnego Śląska. W planie są m.in. wystawy tematyczne. Ekspozycję pt. „Bolesław Kominek – ojciec pojednania europejskiego” obejrzą mieszkańcy Rzymu, Brukseli, Berlina i Wrocławia. Z kolei wystawę poświęconą roli Kościoła w pojednaniu polsko-niemieckim obejrzeć będzie można w kilku polskich i niemieckich miastach. Rok później Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. – To wyjątkowa okazja, aby przypomnieć wkład kardynała Kominka w budowanie wspólnoty europejskiej – mówi Rafał Dutkiewicz.

– Kardynała Bolesława Kominka możemy – i nie będzie w tym żadnej przesady – nazywać ojcem nowoczesnego myślenia europejskiego, a dokument, którego był inicjatorem, powinien zostać zaliczony do kanonu tekstów ważnych dla zjednoczonej Europy – tłumaczy sens obchodów rocznicy wydania orędzia abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski przywołuje przy tym słowa Jana Pawła II, który nazwał kardynała człowiekiem szerokich horyzontów. – On podkreślał, że Europa to przyszłość, wskazując, że bycie Europejczykiem nie wyklucza bycia Polakiem i dobrym patriotą.

Dodatkowo w ramach 50-lecia „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci…” w niemieckich i polskich miastach będzie można zobaczyć wystawę pt. „W chrześcijańskim duchu…” . Projekt przygotowywany jest we współpracy wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz niemieckiej Fundacji Maksymiliana Kolbego. – Chcemy, aby wystawa ta odwiedziła największe miasta w Polsce: Wrocław, Gdańsk, Katowice, być może Warszawę oraz kilka miast w Niemczech – mówi Marek Mutor, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.

Obchodom towarzyszyć będą liczne projekty edukacyjne poświęcone postaci kardynała Bolesława Kominka. Ten wrocławski biskup był autorem słynnego Orędzia do biskupów niemieckich z 1965 r. Jego dorobek stawia go wśród najważniejszych postaci powojennej Europy.

O planach związanych z obchodami 50. rocznicy orędzia pisaliśmy też tutaj. Natomiast tutaj pisaliśmy o kuluarach powstania dokumentu.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..