Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ocalą od zapomnienia?

Abp Józef Kupny wyraził zgodę na przeprowadzenie w parafiach archidiecezji wrocławskiej zbiórki na rzecz pomocy przy remontach polskich cmentarzy za wschodnią granicą Rzeczypospolitej.

Decyzja metropolity jest odpowiedzią na prośbę, jaką skierowali do niego przedstawiciele TVP Wrocław oraz Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, organizatorów akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, w ramach której od 15 lat, każdego roku, spora grupa uczniów dolnośląskich szkół wyjeżdża na Wschód, by pracować przy renowacji polskich nekropolii. Kwesta zostanie przeprowadzona w czerwcu przez wolontariuszy.  

Ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę, że po II wojnie światowej na Dolny Śląsk przybyło, pozostawiając za wschodnią granicą majątki, ziemie, a często i groby swoich bliskich, ponad milion repatriantów ze Wschodu. Jego zdaniem optymizmem napawa fakt, że najmłodsze pokolenie Dolnoślązaków kultywuje pamięć o swoich przodkach, czego wyrazem jest pielęgnowanie mogił Polaków, renowacja cmentarzy i miejsc kultu. – To bardzo konkretna forma wypełniania patriotycznego i moralnego obowiązku, którą należy wspierać – podkreślił abp Józef Kupny.

Ocalą od zapomnienia?   Dolnośląska młodzież przywraca polskim cmentarzom blask od 15 lat. Jak podkreślali wielokrotnie uczestnicy akcji, to również doskonała lekcja historii archiwum akcji Inicjatywa „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” została zainicjowana przez redaktor wrocławskiego oddziału TVP Grażynę Orłowską-Sondej. Pierwsza akcja związana z porządkowaniem nekropolii miała miejsce w 1999 r. W ubiegłym roku na 51 cmentarzach pracowało ponad 700 uczniów i studentów. Aktualna sytuacja polityczna na Ukrainie sprawia, że mniej jest chętnych na wyjazd, jednak – jak mówią organizatorzy – na pewno w czasie wakacji spora grupa młodych Dolnoślązaków ruszy do pracy na kolejnych nekropoliach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama