Dziesiątki młodych ludzi z całej Polski zjechało w piątek 30 maja do Trzebnicy na Salwatoriański Festiwal Piosenki Religijnej "Pokochaj Miłość". Ogłoszenie zwycięzców odbyło się wieczorem 31 maja.
Wszystko zaczęło się wczesnym popołudniem w piątek, kiedy to ruszyły zapisy uczestników imprezy. Wykonawcy – soliści i zespoły – znaleźli znaleźli gościnę w domu zakonnym księży salwatorianów, kustoszy sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. – W tym roku przybyło do nas 150 osób z terenu całej Polski: od Szczecina po Kraków. Większość z nich zawitała do nas po raz pierwszy – mówi ks. Łukasz Anioł SDS, jeden z organizatorów imprezy. Salwatorianin z wdzięcznością wyraża się o zaangażowaniu władz Trzebnicy oraz sponsorów, dzięki którym z roku na rok inicjatywa nabiera rozmachu.
W organizację przedsięwzięcia zaangażowany został cały sztab młodych ludzi z Trzebnicy i nie tylko. Informacją i wszelką pomocą służyli wolontariusze w charakterystycznych czerwonych koszulkach z napisem „Ogarniam to”. Dzięki ich pracy udało się przygotować m.in. „Jadwiżańską kawiarenkę”, w której uczestnicy festiwalowych zmagań mogli porozmawiać, dzieląc się wrażeniami i doświadczeniami. Jedną z wolontariuszek była Ewa Kamińska z Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej, tegoroczna maturzystka, która z rodzinnego Węgorzewa do Trzebnicy przyjechała już w poniedziałek. – Do naszych zadań należała m.in. pomoc w przygotowaniu noclegów dla wykonawców. Podczas festiwalowych dni cały czas byliśmy do dyspozycji uczestników – mówi dziewczyna, która również pełniła funkcję fotografa.
Choć pracy jest dużo, to jednak organizatorzy starają się dbać przede wszystkim o dobrą, przyjazną atmosferę. Mateusz Michalak, lider 11-osobowego zespołu „Płomień” z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary w Namysłowie, w festiwalu uczestniczył po raz pierwszy. – Po przybyciu na miejsce zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci. Organizatorzy natychmiast się nami zainteresowali i udzielili wszelkich niezbędnych informacji – mówi Mateusz, który swoją grupą kieruje od 6 miesięcy. Namysłowianie przyjechali z nadzieją, że uda im się oczarować jurorów hebrajskim śpiewem.
Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na spotkanie z Panem Bogiem. Trzebnickie święto muzyki rozpoczęło się Mszą św. w piątkowe popołudnie. Po modlitwie przyszedł czas na podwójną ucztę dźwięków, podczas której na scenie Trzebnickiego Centrum Kultury i Sportu wystąpiły aż dwa zespoły: Bombel Bend i Propaganda Dei.
Festiwalowa sobota była dniem przesłuchań wykonawców, którzy zakwalifikowali się do udziału w tegorocznej, 16. już edycji festiwalu. Spośród wszystkich muzyków, którzy wcześniej nadesłali próbki swoich umiejętności organizatorzy wyłonili 13 solistów i 17 zespołów, którzy od rana występowali przed publicznością zgromadzoną w TCKiS. Ich występy oceniało jury w składzie: Piotr Baron (przewodniczący), Elżbieta Baron i o. Andrzej Bujnowski OP.
O. A. Bujnowski z uznaniem wyrażał się o trzebnickiej inicjatywie. – Festiwale takie, jak ten pobudzają młodzież do zainteresowania się muzyką religijną, a poprzez nią samym Chrystusem – mówił zakonnik w przerwie porannej części przesłuchań. Odnosząc się do poziomu konkursowych wykonań przyznał, że niektóre z nich zrobiły na nim bardzo dobre wrażenie.
Grand Prix festiwalu - 1000 euro dla najlepszego wykonawcy – otrzymał zespół Play and Pray z Krakowa. I miejsce zajęły ex aequo Monika Mendrok - Mika z Goczałkowic Zdrój i Iwona Krzymowska z Pruszkowa. II miejsce przyznano Alicji Nowak z Kędzierzyna Koźla. Z kolei dwa zespoły: Sąsiedzi z Żarek Letniska i Huraban z Obornik Śląskich zajęły dwa równorzędne III miejsca.
Jury przyznało także wyróżnienia czworgu utalentowanym młodym muzykom: Michałowi Juszkiewiczowi, Dominikowi Budzińskiemu, Piotrowi Nowakowi i Magdalenie Dębkowskiej.
Ogłoszenie laureatów oraz występ gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu – zespołu TGD (Trzecia Godzina Dnia) odbyły się po wieczornej Eucharystii, sprawowanej pod przewodnictwem ks. Piotra Filasa, prowincjała polskiej prowincji salwatorianów.