Nowy numer 48/2020 Archiwum

4 czerwca w oknach i nie tylko

Pokaz P.I.W.O. Light Show na Politechnice Wrocławskiej przypomniał wydarzenia sprzed 25 lat.

Studenci z koła naukowego MOS, we współpracy z kołem Humanizacja Środowiska Miejskiego i klubem studenckim Bajer, zaprezentowali na budynku C-7 przy pl. Grunwaldzkim (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) nietypowy pokaz poświęcony srebrnej rocznicy (częściowo) wolnych wyborów w Polsce. Przypomnieli czasy PRL-u, wprowadzenie stanu wojennego, wybór Jana Pawła II, okres wyborów i wyczekiwanej wolności. Świetlnym efektom towarzyszyły odpowiednio dobrane motywy muzyczne.

Projekt P.I.W.O (Potężny Indeksowany Wyświetlacz Oknowy) to stworzony przez studentów nietypowy system oświetlenia budynku. Celem istniejącego od 2007 r. projektu było zamienienie akademika T-16 Politechniki Wrocławskiej w ogromny wyświetlacz, sterowany przez jeden komputer. Od 2011 r. twórcy P.I.W.O zaczęli przeprowadzać pokazy także w innych miejscach, m.in. na najwyższym budynku Wrocławia - Sky Tower oraz na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Autorami systemu są członkowie Studenckiego Koła Naukowego MOS (Microsystems Oriented Society), działającego przy Katedrze Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej na Politechnice Wrocławskiej.

4 czerwca w oknach i nie tylko   "Niech zstąpi Duch Twój" - zabrzmiał głos papieża Agata Combik /GN W związku z rocznicą wydarzeń z czerwca 1989 r. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń i medali przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Przyznano je m.in. Emilii Cegłowskiej (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski), Jolancie Bujwid (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski), Jerzemu Ignaszakowi (Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski). Krzyże Wolności i Solidarności przyznano Krzysztofowi Kawalcowi, Grzegorzowi Romanowi, Ryszardowi Łyżwie, Hannie Rytko i Stanisławowi Tomczykowi.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama