Nowy numer 48/2020 Archiwum

Chaos w sferze moralnej grozi niewolą

Do budowania jedności oraz troski o ład w sferze wartości, prawdy i dobra wzywał abp Józef Kupny w czasie Mszy św. w 25. rocznicę wolnych wyborów w Polsce.

Arcybiskup przywołał słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane w 1997 r. na zakończenie 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbywał się we Wrocławiu: "Prawdziwa wolność wymaga ładu". - Tłumaczył nam papież, że w sytuacji pustki w dziedzinie wartości, gdy w sferze moralnej panuje chaos i zamęt, wolność umiera, człowiek z wolnego staje się niewolnikiem instynktów, namiętności i pseudowartości - mówił hierarcha. Dodał przy tym, że po 25 latach od wydarzenia, które zwiastowało wolność w naszym kraju, Polacy powinni uświadomić sobie, że wolności nigdy nie można posiadać. - Odzyskanie wolności zewnętrznej to dopiero początek walki o pełną wolność - mówił, podkreślając, że kiedy ludzie rozbijają jedność, niszczą siebie nawzajem, sieją nienawiść i gdy panoszy się grzech, nawet w wolnym kraju człowiek żyje jak z kajdanami na rękach.

Metropolita przypomniał czytany niedawno w liturgii fragment Dziejów Apostolskich opisujący uwięzienie św. Pawła i Sylasa. - W pewnym momencie trzęsienie ziemi sprawiło, że zachwiały się fundamenty więzienia, a z ich rąk opadły kajdany. Tymczasem Paweł nie zamierzał uciekać, bo był człowiekiem, którego nie da się zniewolić, nawet zamykając za kratami. Był wolny, przebywając związany łańcuchami w samym środku więzienia, bo źródło jego wolności było niezależne od tych, którzy mieli nad nim władzę - tłumaczył abp Kupny i dodał: - Dlatego dziś, podobnie, jak w 1979 r., niejako w przeddzień święta zesłania Ducha Świętego, trzeba nadal prosić: "Niech zstępuje Duch Twój. Niech zstępuje, buduje jedność i odnawia każdego z nas".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama