Nowy numer 49/2020 Archiwum

Global Forum we Wrocławiu

W ramach inauguracji odbędzie się międzynarodowa debata pt. "Czy chrześcijaństwo odegra rolę w rozwiązaniu problemów Europy?".

Początek panelu, który poprowadzi znany w Polsce historyk, Norman Davies z The British Academy, zaplanowano na godz. 10. Wstęp na wydarzenie, które będzie miało miejsce we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ul. Wystawowej 1, jest wolny.

Tegoroczna edycja Wroclaw Global Forum jest szczególna, bo jubileuszowa. Będzie ona wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje pięciolecie, lecz również na takie rocznice, jak: 25-lecie upadku komunizmu, 15-lecie wejścia Polski w struktury NATO oraz 10-lecie największego rozszerzenia granic Unii Europejskiej i wstąpienia Polski w jej szeregi.

Wroclaw Global Forum potrwa do 7 czerwca. Większość debat przewidziano na piątek i sobotę. Podczas dwóch dni obrad goście będą dyskutować na tematy związane z partnerstwem transatlantyckim, demokracją i bezpieczeństwem w dobie terroryzmu inarastających konfliktów w różnych częściach świata. Poruszane będą kwestie związane z przyszłością Ukrainy i Europy Wschodniej, konkurencją w dziedzinie międzynarodowych rynków finansowych, handlem, inwestycjami i partnerstwem oraz obroną i demokracją w kontekście aneksji Krymu przez Rosję.

Jednym z bardziej uroczystych punktów programu jest coroczna gala wręczenia Nagród Wolności Atlantic Council of the United States. Uroczysta gala odbędzie się w piątkowy wieczór. Tegorocznymi laureatami zostaną: Catherine Ashton, dotychczasowa szefowa unijnej dyplomacji, za zaangażowanie w sprawy Bałkanów, Toomas Hendrik Ilves, prezydent Estonii, za doprowadzenie do odzyskania niepodległości przez Republiki Bałtyckie, Miklós Nemeth, były premier Węgier, za zaangażowanie w upadek Muru Berlińskiego, a także Jerzy Koźmiński, były ambasador Polski w USA, który aktualnie przewodzi Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Nagroda trafi również do "ludzi Majdanu". W ich imieniu wyróżnienie odbiorą: mer Kijowa Witalij Kliczko, piosenkarka Rusłana i Igor Łucenko, ukraiński działacz na rzecz praw człowieka.

Program wydarzenia znajduje się tutaj.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama