Nowy numer 21/2020 Archiwum

Znikający "matka" i "ojciec" - firma tłumaczy

Firma Vulcan, odpowiedzialna za wprowadzenie w obieg formularzy zgłoszeniowych do szkół, w których słowa "matka" i "ojciec" zostały zastąpione sformułowaniami "pierwszy rodzic" i "drugi rodzic", nadesłała w tej sprawie oświadczenie.

Prezes zarządu Jacek Różycki tłumaczy w nim, że zmiany wynikły „z ujednolicenia/ uproszczenia formularzy”. Miała się pojawić „wątpliwość, w jaki sposób powinien zostać wypełniony wniosek w sytuacji, gdy kandydat posiada tylko jednego rodzica lub też nie posiada rodziców w ogóle, a opiekę nad nim sprawują opiekunowie prawni”. Czytamy, że chodziło o ułatwienie korzystania z formularzy „osobom, które wychowują dziecko samotnie (niezależnie od płci) lub też nie są rodzicami, a opiekunami prawnymi”. Autor oświadczenia powołuje się na zgłoszenia w poprzednich latach od różnych osób (głównie dziadków), które nie wiedziały, jak poprawnie wypełnić kwestionariusz. Miały się też pojawiać pytania, „dlaczego we wniosku jako pierwsza pojawia się rubryka z nagłówkiem: Matka i co w sytuacji, gdy kandydata samotnie wychowuje ojciec. W obecnej sytuacji ojciec samotnie wychowujący dziecko może wpisać swoje dane w rubrykę: Pierwszy rodzic/ opiekun”.

Prezes zarządu twierdzi, że w ten sposób formularze zostały uproszczone, tak aby „wystarczyło podać w nich dane co najmniej jednego rodzica lub opiekuna bez wskazywania, czy są to dane matki, ojca, babci, dziadka czy też innej osoby – także niespokrewnionej”. Zapewnia, że nie było zamiarem firmy „pomniejszanie roli matki i ojca w rodzinie”, oraz że autorzy zmian nie chcieli „urazić niczyich uczuć religijnych” ani też wyrażać stanowiska „w trwającej w społeczeństwie dyskusji ideologicznej”.

Firma oświadcza, że wszystkie jej rozwiązania „zachowują neutralność światopoglądową”.

Najważniejsze jest na końcu: „Aby system wspierający nabór do szkół ponadgimnazjalnych nie wzbudzał kontrowersji, opis pól formularza zostanie zmieniony, o czym Państwa poinformujemy”.

Od redakcji: Wyjaśnienia firmy wydają się dziwne. „Upraszczanie” formularza przez pozbawianie go najprostszych z możliwych słów „ojciec” i „matka” i zastępowanie ich formułą nieuwzględniającą płci rodzica musi prowadzić do podejrzeń, że chodzi tu o przygotowanie gruntu pod wejście „rodziców” jednopłciowych. Formuła „matka/ opiekun” i „ojciec/ opiekun” w zupełności wystarcza, żeby umożliwić wypełnienie formularza wszystkim możliwym prawnym opiekunom dziecka. Trudno uwierzyć, żeby nie zauważyli tego pracownicy firmy, która szczyci się ogromnym doświadczeniem. Natomiast, owszem, formuła taka stanowiłaby przeszkodę, gdyby wprowadzono w Polsce prawo „genderowe”, w którym przewiduje się istnienie większej liczby „matek” i/lub „ojców”. Dwie lesbijki rzeczywiście będą miały problem, bo jedna z nich musiałaby wpisać się w rubrykę „ojciec”, co wykazałoby prostą prawdę, że ta pani w ogóle rodzicem dziecka nie jest.

Pan Prezes zapewnia, że rozwiązania firmy „zachowują neutralność światopoglądową”. Jeśli jednak firma – przyjmijmy nawet, że nieświadomie – usuwa pojęcia „matki” i „ojca” z formularzy, wówczas tej neutralności (przyjmijmy, że nieświadomie) nie zachowuje. Trudno bowiem o coś mniej neutralnego, niż zaangażowanie w promocję gender (przyjmijmy, że nieświadome). Warto też dodać, że tu niczyje uczucia religijne nie zostały naruszone. Uznanie, że każdy człowiek ma ojca i matkę nie wynika z religijności, tylko ze zdrowego rozsądku. Jeśli więc nastąpiła tu jakaś obraza, to rozumu.

Cieszy deklaracja, że „opis pól formularza zostanie zmieniony”. Mamy nadzieję, że będzie matka i ojciec, nie będzie natomiast formuły, która ułatwiałaby wejście do Polski tylnymi drzwiami genderowego obłędu.

Przeczytaj też tekst Ojciec i matka znikają z formularzy.

Pełny tekst oświadczenia poniżej do pobrania.

« 1 »
DO POBRANIA: |
 • Henryk Mościbrodzki
  06.06.2014 21:30
  Jak to mawia moja pewna znajoma, "srały muchy będzie wiosna"!? To mój komentarz do pokrętnych tłumaczeń.
  doceń 1
 • Seba
  06.06.2014 22:42
  Po i PIS to jedno i to samo. Pani minister mając korzenie PiSowskie powinna chyba zachowywać się inaczej. A najwyraźniej to tylko polityczna maska.
  doceń 0
 • ewa
  23.06.2014 16:16
  Totalnie beznadziejne tłumaczenie. Jak wpis rodzic 1 lub 2 ma ułatwić wypełnianie formularza dziadkom wychowującym dziecko? Wiadomo, że jest to ukłon w stronę mniejszości gejowskiej. To jest dopiero totalitaryzm. Wpływowa, bogata, pomylona mniejszość będzie narzucać swoje dewiacje chcącej żyć normalnie większości. Ale to już niedługo, bo nasze grzechy dziś są tysiąckroć większe niż za Sodomy i Gomory. Biada nam jeśli się w porę nie opamiętamy i nie nawrócimy. Jezus jest bardzo miłosierny, ale też sprawiedliwy. Aby okazał nam miłosierdzie, my musimy okazać skruchę. Jak okazać skruchę jeśli cały świecki świat nazywa grzechy śmiertelne normalnością, a za piętnowanie ich ściga ludzi sądownie. Już nawet w kościołach kapłani o tym nie mówią, bo mogą być pozwani. A szatan zaciera szpony.
  doceń 2
 • Tor
  28.12.2018 21:10
  Mozna ztobic wiecej rubryk mama tato inny opiekun prawny. A kto jest tym pierwszym rodxicem mama czy tato. Oto pytanie
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama