GN 47/2020 Archiwum

Podziel się wodą!

Przed nami upalne lato, warto więc przypomnieć o podstawowych zasadach chłodzenia i nawodnienia organizmu. Najważniejsze jednak, aby pomóc tym, którzy nie mogą sami zatroszczyć się o swój komfort termiczny: osobom starszym, dzieciom i zwierzętom.

Upał w mieście bywa bardzo dotkliwy. Zamknięta przestrzeń ogranicza ruch powietrza, brakuje dostępu do zbiorników wodnych. W najbardziej gorące dni wszystkim zaleca się pozostanie w domu. Aby utrzymać chłód w mieszkaniu, warto w ciągu dnia zasłonić i zamknąć okna, zwłaszcza te od strony południowej, i otworzyć je dopiero wieczorem lub nocą, gdy temperatura powietrza spada.

Zdarza się jednak, że zmuszeni jesteśmy spędzić czas na zewnątrz. Konieczne jest wtedy właściwe nawodnienie organizmu. Niegazowana woda mineralna jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, schłodzenie i niedopuszczenie do odwodnienia czy osłabnięcia. W upalne dni dorosły człowiek powinien wypijać od 2 do 3 litrów wody dziennie. Warto też zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór. Wybierajmy ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin, takich jak len i bawełna, najlepiej w jasnych kolorach. Zabierzmy ze sobą nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.

Zagrożeniem w trakcie upałów jest nie tylko odwodnienie czy osłabnięcie. Pamiętajmy, że temperatura w samochodzie wzrasta bardzo szybko. Nie wolno nawet na chwilę zostawiać w aucie dzieci lub zwierząt. Pilnujmy także, aby przebywały one w miejscach nienasłonecznionych.

Jeśli w naszym otoczeniu są osoby starsze, zadbajmy o ich samopoczucie podczas upałów, ułatwiając im dostęp do świeżej wody. Jeśli mamy możliwość zrobienia im zakupów lub pomocy przy załatwieniu ważnej sprawy, będzie to bardzo ważny gest z naszej strony. Osoby w podeszłym wieku dużo gorzej znoszą wysokie temperatury i w czasie upałów nie powinny wychodzić na zewnątrz.

W czasie upałów:
– zajrzyj do sąsiada;
– zadzwoń do babci;
– miej zawsze pod ręką butelkę niegazowanej wody mineralnej;
– jeśli widzisz osobę spragnioną, podziel się wodą.

Picie wody jest ważne. Podziel się kubkiem wody i wiedzą na temat właściwych zachowań w tracie upałów. W ten sposób gorące dni będą z pewnością mniej uciążliwe dla wszystkich.

Kampania informacyjna „Kubek zimnej wody” ma na celu przypominanie wrocławianom o konieczności picia dużych ilości wody podczas upałów, a przy okazji zachęcenie do zainteresowania się osobami, które mogą szczególnie ciężko znosić wysokie temperatury.

Więcej na: www.kubekzimnejwody.pl

Organizatorem kampanii „Kubek zimnej wody” jest Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama