Nowy numer 48/2020 Archiwum

Historia, pasja i wielki huk

Odbył się kolejny Piknik Strzelecki zorganizowany na Stadionie Olimpijskim przez Bractwo Kurkowe Miasta Wrocławia. Wkrótce w stolicy Dolnego Śląska następne okazje, by spotkać pasjonatów broni.

Piknik – na którym każdy może popróbować swoich sił na strzelnicy – to nie tylko sportowe zawody, ale i okazja, by obejrzeć ekspozycje prezentowane przez kolekcjonerów broni. Można tu zobaczyć jak wyglądały pistolety XIV-wieczne, z których rycerze strzelali do siebie wykorzystując m.in. kamienne kule; pistolet, jakim posługiwał się Józef Piłsudski, uczestnicy powstania styczniowego czy broń, z której korzystał… Ali Agca. Z każdym przedmiotem wiąże się mnóstwo opowieści, każdy staje się pretekstem do przywołania historycznych wydarzeń.

– Podczas podobnych prezentacji patrzymy na broń nie jako na narzędzie do pozbawienia życia drugiego człowieka, ale jako na wytwór myśli technicznej, a często także prawdziwe dzieło sztuki – mówi Ryszard Gil. Podkreśla, że do zaangażowania się w działania Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia skłoniła go między innymi chęć pielęgnowania tradycji, przekazywania dziedzictwa polskiej historii.

Historia, pasja i wielki huk   Kolekcjonerzy chętnie objaśniają szczegóły konstrukcji historycznej broni Agata Combik /GN Prawdziwą kopalnią wiedzy, jeśli chodzi o broń pochodzącą z różnych epok, jest Andrzej Dobrowolski – uczestnik Powstania Warszawskiego, pasjonujący się także motocyklami i kolejnictwem. Jego zamiłowania sięgają czasów dzieciństwa spędzonego w Radzyminie, miejscu walk z Sowietami – po których zostały w okolicy łuski, kule, fragmenty broni. O mundurach i broni z czasów Powstania Warszawskiego opowie (oraz zaprezentuje egzemplarze ze swojej kolekcji) 24 czerwca o 17.00 w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu przy ul. Bulwar Ikara 29. Na spotkaniu obecni będą także – wraz z rozmaitymi mundurami i bronią – przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau.

Historia, pasja i wielki huk   Na stadionie można było obejrzeć także historyczne szable Agata Combik /GN Członków Bractwa Kurkowego – organizujących kilka razy w sezonie pikniki strzeleckie na Stadionie Olimpijskim – już wkrótce będzie można podziwiać w czasie Święta Wrocławia i intronizacji Króla Kurkowego. W ostatnią sobotę czerwca z kolei przeprowadzą Strzelanie o Złotego Niedźwiadka. Zwycięzca tych zawodów otrzyma statuetkę w kształcie figury niedźwiedzia stojącej pod wrocławskim ratuszem, zrekonstruowanej dzięki staraniom bractwa. W ratuszu można ponadto oglądać wystawę poświęconą bractwu, obchodzącemu w tym roku 20-lecie swojego istnienia.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama