Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, przewodniczył Mszy św. poprzedzającej tradycyjną procesję eucharystyczną. Przy ostatnim ołtarzu homilię wygłosił abp Dieudonné Nzapalainga, przewodniczący Konferencji Episkopatu Republiki Środkowej Afryki.
Podczas Mszy św. homilię wygłosił metropolita wrocławski. Przypomniał, że każdy z nas, przyjmując Komunię Świętą, przyjmuje samego Chrystusa, wchodząc z Nim w głęboki związek, który nazywamy komunią osób. - Jezus jest obecny we mnie, trwa we mnie. Nie jest na zewnątrz mojej osoby - jest we mnie, a ja jestem w nim. On mnie przyjmuje, dopuszcza do wspólnoty ze sobą - tłumaczył.
Abp Kupny zaznaczył również, że przyjęcie Chrystusa w Eucharystii jest równoznaczne z przyjęciem przez Jezusa nas. Namawiał do zastanowienia się, czy jesteśmy godni tego zaszczytu, czy czasem nie jest tak, że powinniśmy coś w naszym życiu zmienić.
Metropolita dodał także, że dziś wyruszamy na ulice miasta, by niejako wykrzyczeć radość z obecności Chrystusa pod postacią chleba.
Po Mszy św. kilka tysięcy mieszkańców Wrocławia wyruszyło do czterech ołtarzy. Już tradycyjnie przygotowali je wrocławscy rzemieślnicy, artyści, strażacy i klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego.
Przy ostatnim ołtarzu homilię wygłosił abp Dieudonné Nzapalainga, przewodniczący Konferencji Episkopatu Republiki Środkowej Afryki. Wyraził w niej radość z możliwości przeżycia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Polsce. Hierarcha zwrócił się zwłaszcza do młodzieży. Przekonywał, że doświadczenie przynależności do Chrystusa, tworzenia z nim jednego ciała jest czymś niezapomnianym. Tym jednym ciałem jest Kościół. - Za każdym razem kiedy karmimy się Chlebem Życia - Chrystusem, stajemy się Chlebem Życia dla świata. Sekretem jest to, że jak tylko zaczniemy adorować Pana w naszym sercu, wszystko nabierze sensu - mówił.
- My, w Afryce, słyszeliśmy bardzo wiele o ludzie polskim, który był zawsze dla nas solidny i solidarny. Sprawialiście, że ludzie zaczęli marzyć. Niech to marzenie nie pozostanie niespełnione. Niech pozwoli nam stworzyć nową Polskę. Wszyscy potrzebujemy stworzyć jedno ciało - mówił. Abp Nzapalainga przypomniał także, że w tworzeniu tej jedności ważne są korzenie wiary.
Zwracając się ponownie do młodzieży, przypomniał swoje doświadczenia z pobytów z Taizé. Podkreślił, że urzekło go, iż młodzi Polacy w przeciwieństwie do innych narodowości po wejściu do kościoła czynili znak krzyża. - Chciałbym powiedzieć wam, młodym: nie wstydźcie się Chrystusa. On nie nakłada nam kajdan, wprost przeciwnie, uwalnia nas - tłumaczył. - Szczęście poza Chrystusem jest ulotne.
Cała homilia abp. Józefa Kupnego:
Cała homilia abp. Dieudonné Nzapalainga: