Nowy numer 49/2020 Archiwum

Czysta gra

Sobotnie zawody sportowe ministrantów rozpoczęły dwudniowe świętowanie w Henrykowie. Wśród atrakcji zaplanowanych na niedzielę są czytanie Księgi Henrykowskiej w wykonaniu zaproszonych gości oraz występ kabaretu "Elita".

- Jesteście tutaj jako reprezentanci Liturgicznej Służby Ołtarza całej archidiecezji - mówił ks. Marian Biskup, dyrektor wydziału duszpasterskiego wrocławskiej kurii, który przewodniczył Eucharystii poprzedzającej sportowe zmagania. Zwrócił przy tym uwagę, że modlitwa jest okazją do dziękczynienia za kończący się rok szkolny i kanonizację Jana Pawła II. W homilii ks. Maciej Małyga, ojciec duchowny Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Henrykowie, odnosząc się do ministranckiego pozdrowienia „Króluj nam Chryste! - Zawsze i wszędzie!”, mówił o wartościach, jakie powinny przyświecać tym, którzy podejmują się służby przy ołtarzu. - W waszym życiu nie ma miejsca na kłamstwo, na nieczystą grę. Liturgiczna Służba Ołtarza przestrzega zasad fair play nie tylko na boisku, ale zawsze i wszędzie - zachęcał.

14-osobowa reprezentacja LSO parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie przyjechała z zamiarem wzięcia udziału w turnieju piłki nożnej w kategorii wiekowej uczniów szkół podstawowych. - Spartakiada to bardzo dobra propozycja dla tych młodych chłopaków, którzy na co dzień pomagają kapłanom przy celebracjach liturgicznych w swoich parafiach. Tutaj mają okazję nie tylko ku temu, aby się wspólnie pomodlić, a również mogą spędzić miło czas pośród sportowej rywalizacji - zauważa ks. Aleksander Ilnicki ze Strzelina.

Całodzienne zmagania sportowe odbywały się w siedmiu dyscyplinach, z podziałem na kategorie wiekowe dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W ostatecznej klasyfikacji, po raz trzeci z rzędu zwyciężyli ministranci z parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krośnicach, zdobywając tym samym nagrodę główną - Puchar Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego.

Swoją konkurencję mieli również księża. Jako pierwszy metę kilkusetmetrowego biegu przekroczył ks. Krystian Bałaz, który przyjechał wraz z ministrantami z parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Górze.

- W organizację wydarzenia zaangażowały się Ośrodek Opieki i Oświaty w Ziębicach oraz Wydział Promocji Urzędu Gminy w Ziębicach - podkreśla ks. Jan Adamarczuk, wicerektor MWSD i dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Henrykowie. - Od kilku lat wspieramy Spartakiadę w zakresie sędziowania rozgrywek w poszczególnych konkurencjach. Zapewniamy również zaplecze techniczne w postaci sceny, oraz udostępniamy sale gimnastyczne i boisko „Orlik” w Ziębicach, a także organizujemy transport autobusowy sportowcom - wyjaśnia Rafał Śledź, kierownik Referatu Promocji Gminy i Inicjatyw Gospodarczych.

Czysta gra   W programie organizowanych już po raz ósmy zawodów znalazło się wiele imprez towarzyszących, a wśród nich m.in. pokazy militarne w wykonaniu Stowarzyszenia Twierdza Wrocław oraz prezentacja Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu.

Na sobotnią noc i niedzielę zaplanowano wiele wydarzeń związanych z projektem „Tajemnice Klasztoru Księgi Henrykowskiej”, realizowanym w ramach Wrocławskiej Nocy Kościołów. Gwiazdą wieczoru był zespół „Wawele”, po którego występie przewidziano nocne zwiedzanie klasztoru dla dzieci i dorosłych. Z koeli wśród niedzielnych atrakcji znajdą się m.in. koncert Orkiestry Dętej KLO w Henrykowie (o 14.30), o 15.00 - czytanie Księgi Henrykowskiej w wykonaniu zaproszonych gości, a weekend atrakcji zakończy występ kabaretu „Elita”. W niedzielę podczas trwania imprezy można będzie spacerować po klasztornych ogrodach, a także skorzystać z oferty kiermaszu i plenerowej kuchni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama