Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kopia Jasnogórskiej Golgoty w Złotowie

29 czerwca o 10.00, podczas uroczystej Mszy św. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Złotowie odbyła się uroczystość przekazania tutejszej wspólnocie i świątyni jedynej oficjalnej kopii Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy-Gracza.

Kościół w Złotowie to wysokiej klasy zabytek drewnianego budownictwa sakralnego. Zbudowano go w 1754 roku jako świątynię ewangelicką.

Od 1945 znajdował się pod opieką katolików, dzięki czemu został uratowany przed zniszczeniem. Obecnie jest kościołem filialnym parafii św. Jadwigi z Zawoni.

Za zgodą rodziny po zmarłym w 2004 roku wielkim artyście, a także za zgodą klasztoru jasnogórskiego, kopię drogi krzyżowej Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy Gracza wykonano w "Świątyni Artystów" w Zawoni na potrzeby tegorocznych koncertów pasyjnych i specjalnej wystawy im towarzyszącej.

Kiedy małżonka artysty Wilma Duda-Gracz i córka Agata zobaczyły kościół w Złotowie stwierdziły, że Jerzy Duda-Gracz byłby szczęśliwy, wiedząc, że jego dzieło znalazło swoje miejsce w tak urokliwym miejscu.

Tak też zrodziła się inicjatywa umieszczenia na stałe przygotowanych już kopii w kościele św. Józefa w Złotowie. Rodzina artysty, dysponująca wszystkimi prawami do tego dzieła, w porozumieniu z wójtem Zawonia i Stowarzyszeniem św. Magdaleny - realizatorem projektu Świątynia Artystów - wspólnie postanowiły o przekazaniu całej kolekcji dla złotowskiego kościoła i parafii w Zawoni.

Tym samym kościół ten, niemal pozbawiony dawnych dekoracji, wzbogacony został o wielkie dzieło - wotum przygotowane w darze z okazji dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama