Nowy numer 48/2020 Archiwum

Boska riposta

Muzyczno-modlitewne spotkanie, które odbędzie się 25 czerwca o 20.00 w kościele pw. św. Krzyża we Wrocławiu, w ramach "Nocy kościołów" to odpowiedź uwielbieniem na zniewagi i profanacje.

Dzieło kompozytora Piotra Pałki "Miłość ponad wszystko" miało swoją premierę w krakowskich Łagiewnikach. W tym tygodniu zabrzmi we Wrocławiu.

- Utwór napisany jest na chór i orkiestrę, ma formę oratorium - wyjaśnia Piotr Lach, organista z parafii pw. NMP Bolesnej na wrocławskich Strachocinie, który koordynuje wrocławskie przygotowania.

Choć spotkanie na Ostrowie Tumskim przyjmie kształt koncertu, pomyślane jest przede wszystkim jako modlitwa przebłagalna i wynagradzająca za wszelkie akty zniewagi Boga i świętych, o których raz po raz możemy usłyszeć. Jeśli odpowiedzią na takie wydarzenia będzie zwielokrotniona miłość i uwielbienie Boga, jeśli akty zniewagi wyzwolą żarliwą modlitwę, czyż nie będzie to najlepsza, "iście Boska" odpowiedź na grzech i obojętność?

Utwór Piotra Pałki oparty jest - w warstwie tekstowej - przede wszystkim na słowach z "Dzienniczka" św. Faustyny Kowalskiej; część tekstu wyszła spod pióra kompozytora oraz s. Leonii Przybyło CSSMA.

We Wrocławiu dzieło zostanie wykonane przez ponad 120 wolontariuszy - głównie osoby, które uczestniczyły w warsztatach muzyczno-liturgicznych organizowanych przez strachocińską parafię pw. NMP Bolesnej. Chór, stworzony na potrzeby czerwcowego koncertu, poprowadzą Piotr Lach, Marek Kudra, Anna Małaczyńska, Urszula Walczak.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama