Nowy numer 49/2020 Archiwum

Od tajemnic leśnego strumienia po Abrahama

Odbył się pierwszy koncert XXI Międzynarodowego Festiwalu Non Sola Scripta Wrocławskie Lato Organowe.

Na początku i na końcu zabrzmiały organy (J.S.Bach i M. Surzyński) – przy których zasiadł prof. Andrzej Chorosiński, pośrodku – Kantata Fryderyka Stankiewicza „Tryptyk Rzymski” (fragmenty tekstów św. Jana Pawła II), w wykonaniu Michała Chorosińskiego – recytacje, Romualda Szałka – flet, Fryderyka Stankiewicza – fortepian oraz członków Zespołu wokalnego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Goście koncertu wędrowali z papieżem poprzez poetyckie strofy, począwszy od tajemnic górskiego strumienia i pytania o źródło, przez medytację nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej, po wędrówkę Abrahama i wyśpiewany radośnie zachwyt nad miłością Boga – który „tak umiłował świat, że Syna swego nam dał”.

Zebranych powitał m.in. nowy gospodarz katedralnej parafii – ks. Paweł Cembrowicz, obejmujący tego dnia nową posługę. – Ostrów Tumski i kościoły Ostrowa Tumskiego są przestrzenią spotkania z Bogiem i z ludźmi – mówił, zapraszając do muzycznej uczty.

Niedzielne spotkanie otwarło cykl 10 koncertów, odbywających się w letnie niedziele, zawsze o 19.00, w kościele pw. Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. Będzie można usłyszeć podczas nich muzykę organową, której towarzyszyć będzie także gra na innych instrumentach (m.in. na violi da gamba czy dudach szkockich) oraz śpiew. Formułę festiwalu, organizowanego przez Biuro Festiwalowe Impart 2016, określa zwrot „Non Sola Scripta” – mówiący o tym, że treścią programu jest nie tylko to, co zapisane w tekście lub partyturze nutowej; ważnym elementem koncertów jest idea improwizacji – wokalnych i instrumentalnych.

Podczas kolejnego koncertu, 6 lipca, usłyszymy Kåre Nordstoga (główny organista katedry w Oslo) – organy oraz Duet Gambowy w składzie Julia Karpeta i Krzysztof Karpeta.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama