Nowy numer 25/2018 Archiwum

Panele, wykłady i mnóstwo muzyki

Na zaproszenie diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego kilka tysięcy osób przyjedzie do stolicy Dolnego Śląska na Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej.

– Zaczęło w 1991 r. w Gőrlitz, gdzie spotkali się przedstawiciele Kościoła ewangelickiego – Kościoła Śląskich Górnych Łużyc, Kościoła czeskobraterskiego i wrocławskiej diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego – wspominał bp Ryszard Bogusz, stojący na czele tej ostatniej wspólnoty. – Po 1989 r. wiele drzwi otwarło się na Kościoły. Zrodził się pomysł, by zorganizować „Spotkanie Trzech Narodów”. Stało się ono elementem mobilizującym do tego, by gromadzić się regularnie, co 2-3 lata. Ostatnie takie spotkania (najpierw czterech, potem większej ilości narodów) odbywały się w Pradze, Bratysławie, Dreźnie. Od dawna sugerowano nam, by zaprezentować też Wrocław – miasto znane z wielokulturowości, wielowyznaniowości, z Dzielnicy Wzajemnego Szacunku...

I tak, od 4 do 6 lipca, w Stolicy Dolnego Śląska zgromadzą się chrześcijanie m.in. z Austrii, Węgier, landów niemieckich, z Ukrainy, Rosji, krajów nadbałtyckich, Finlandii, Szwecji i Holandii. Wśród zarejestrowanych uczestników spoza Wrocławia – których zgłosiło się już 4 tys. – znalazła się nawet ponad 30-osobowa grupa z… Nigerii.

Mottem spotkania są słowa „Wolni w Jezusie Chrystusie” – nawiązujące do 25-lecia upadku komunizmu. Jak podkreślił ks. Marcin Orawski z Kościoła ewangelickiego, zaproszenie do honorowego patronatu przyjął prezydent Bronisław Komorowski, prezydent miasta, wojewoda, marszałek, ale też przedstawiciele innych Kościołów – abp Józef Kupny, abp Jeremiasz, bp Włodzimierz Juszczak.

Oprócz licznych paneli dyskusyjnych i wykładów – wśród których warto wspomnieć o referacie prof. Jerzego Buzka pt. „Rola Kościołów w procesie integracji państw Europy Środkowo-Wschodniej”, który zostanie wygłoszony w Hali Stulecia o 12.00 w sobotę 5 lipca  – organizatorzy przygotowali niezwykle bogatą ofertę artystyczną. Przewidziane są także spotkania biblijne, sportowe, zabawy dla dzieci. Prawdziwa uczta czeka melomanów. Po ekumenicznym nabożeństwie, które odbędzie się w sobotę o 17.00 w Hali Stulecia, rozpocznie się Wieczór Kościołów – w świątyniach należących do różnych wyznań trwać będą koncerty. – Usłyszymy wszelkie rodzaje muzyki, reprezentujące nurt chrześcijański – podkreśla Joanna Korsan z grona organizatorów. Nie braknie gospel, rocka, muzyki klasycznej. Wystąpi m.in. TGD, Mate.O, Renaissance Chamber Orchestra czy… Zelowskie Dzwonki, zespół grający na ręcznych dzwonkach.

Wstęp na wszystkie punkty spotkania jest wolny. Pełen program można znaleźć tutaj,


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma