Od 30 czerwca do 6 lipca Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów w Bagnie gościło 12 artystów malarzy z Białorusi, Czech, Ukrainy i Polski, uczestników XVII Polonijnego Pleneru Malarskiego "Oborniki Śląskie 2014".
Tydzień spędzony w malowniczo położonej gminie zaowocował powstaniem kilkudziesięciu prac, które można było podziwiać podczas wernisażu w sobotę 5 lipca. Wydarzenie swoim występem uświetnił Adam Woźniak, baryton, który wykonał kilka fragmentów słynnych arii operowych. Miłym zaskoczeniem był także pyszny poczęstunek, przygotowany przez s. Anielę Garecką SDS. – W ramach pleneru odbyły się również dwudniowe warsztaty dla dzieci – mówi ks. Jerzy Madera SDS, rektor WSD. Zajęcia dla najmłodszych odbywały się przez dwa dni – w szkole w Osolinie oraz na terenie seminarium.
– Naszą misją jest popularyzacja kultury kresowej i polonijnej. Staramy się pomagać Polakom zza naszej wschodniej granicy – wyjaśnia Jerzy Tandecki z Fundacji Kresowej „Semper Fidelis”, organizator pleneru, który rocznie przeprowadza kilka tego typu imprez. – Z Bagna udajemy się na Pomorze, a we wrześniu planujemy wizytę wrocławskich artystów we Lwowie – zapowiada J. Tandecki.
Dla artystów polskiego pochodzenia wizyty w Polsce są doskonałą okazją ku temu, by zaprezentować swoją twórczość i nawiązać kontakty. Anastazja Fietisowa z Białorusi w Bagnie była po raz pierwszy. Malarka na swoim koncie ma m.in. współpracę z muzeum w Brześciu, na którego zlecenie wykonywała obrazy przedstawiające miasto w wiekach średnich. W Polsce współpracowała m.in. z księdzem spod Lublina, który zamówił u niej 4 obrazy do wyremontowanego kościoła. Organizowała również wystawy, m.in. w Poznaniu i Olsztynie. – Bardzo podoba mi się atmosfera tego miejsca – mówi A. Fietisowa i dodaje, że pozytywne wrażenie zrobiła na niej gościnność salwatoriańskich kleryków, a zwłaszcza wspólne modlitwy. Dzięki uprzejmości zakonników goście mogli również zwiedzać klasztor w towarzystwie przewodnika, który przybliżył im dzieje zabytkowego obiektu.