Nowy numer 21/2023 Archiwum

Filipińczycy na oazie w Polsce

Wrocławska Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie zorganizowała ich przyjazd.

Historia kontaktów członków Ruchu z katolikami z Filipin prowadzi między innymi przez… Chiny. To tam najpierw Ruch rozpoczął działalność – organizując rekolekcje oraz zapraszając Chińczyków na rekolekcje w Polsce. Obecnie, mimo prześladowań Kościoła w ich kraju, Chińczycy tworzą u siebie struktury Światło–Życie. Na jednym z takich rekolekcyjnych spotkań z udziałem Polaków w Państwie Środka znalazły się również dwie osoby z Filipin, Loren i Ishmael. Rodząca się więź pogłębiła się również dzięki mieszkającemu na Filipinach niemieckiemu znajomemu Jacka Giełdy – wrocławianina, członka Ruchu Światło–Życie (a dokładniej, dzięki żonie owego znajomego).

Zacieśniające się kontakty zaowocowały w czasie tegorocznych wakacji przyjazdem do Polski pięciorga gości z Filipin, z diecezji Bacolod na wyspie Negros. Jest wśród nich ks. Greg Patiño oraz cztery świeckie osoby: Leslie C. Garcia, Grace Marie Tayopon, Mary Grace Daguob oraz Jori Abad. – Zostaliśmy zaproszeni przez Ruch Światło–Życie na 15-dniowe rekolekcje. Chcemy nabrać duchowych sił, a jednocześnie podzielić się po powrocie z naszymi rodakami tym, czego nauczymy się od Kościoła w Polsce – tłumaczył ks. Greg.

Przybysze spędzili kilka dni we Wrocławiu, gdzie byli goszczeni przez parafię pw. NMP Bolesnej na Strachocinie oraz rodziny z Domowego Kościoła. Podczas spotkania z członkami Ruchu Światło–Życie na Ostrowie Tumskim dziękowali m.in. za materialną pomoc po ubiegłorocznym ataku tajfunu „Yolanda”. W prezencie od wrocławskich przyjaciół ks. Greg otrzymał stułę z wizerunkiem św. Jana Pawła II – bardzo Filipińczykom bliskiego.

Po kilkudniowej wizycie we Wrocławiu goście z Azji udali się do Wadowic i Krakowa – także po to, by odwiedzić niezwykle ważne dla nich miejsce: Łagiewniki. Głównym celem ich przyjazdu jest udział w rekolekcjach oazowych w Krościenku.

Diakonia Misyjna Ruchu Światło–Życie Archidiecezji Wrocławskiej zawiązała się 1 października 2012 roku, we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus – patronki misji. Od tego czasu podejmuje coraz to nowe śmiałe wyzwania. W czasie obecnych wakacji z ewangelizacyjną misją do Kenii wyruszyła para z Domowego Kościoła Archidiecezji Wrocławskiej – Magdalena i Przemysław Skibińscy. W Afryce będą organizować rekolekcje oazowe.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast