Nowy numer 28/2018 Archiwum

Z dzwonkiem w tle

Przez ostatnie 30 lat ośrodek rekolekcyjno-wypoczynkowy w Jugowicach odwiedziło kilkanaście tysięcy dzieci i młodzieży. Od poniedziałku do końca lipca pod czujnym okiem opiekunów przebywa tu 20 dzieci na "Wakacjach z Panem Bogiem".

W rytm kolejnych dni dzieciom, wychowawcom i animatorom pomaga wejść zawieszony na werandzie dzwonek. O 8.00 jego dźwięk obwieszcza początek dnia. Pół godziny później wzywa wszystkich na gimnastykę i modlitwę. Następnie cała ferajna gromadzi się w refektarzu na śniadaniu, po którym jest czas na to, aby posprzątać pokoje. Gdy wszystko już pachnie i lśni, przychodzi czas kolejne punkty dnia. - Ulubionym zajęciem dzieci jest kąpiel w basenie - wyjaśnia Alicja Kozłowska, studentka V roku Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, która część swoich wakacji poświęca na pracę jako wychowawca kolonijny. W chłodniejsze dni można spacerować po okolicznych wzniesieniach malowniczo położonej gminy Walim, do której należą Jugowice. Po powrocie do ośrodka znajomy dźwięk dzwonka zaprasza wszystkich na obiad. Gdy brzuchy młodszych i starszych są już pełne, przychodzi pora na popołudniową sjestę. Kilka kwadransów później dzwonek zaprasza wszystkie dzieci na wspólne śpiewnie. Czas do kolacji wypełniają gry i zabawy na wolnym powietrzu lub zajęcia w świetlicy w chłodniejsze czy deszczowe dni.

Tematem tegorocznych „Wakacji z Panem Bogiem” są ewangelijne przypowieści. - Codziennie rano czytamy dzieciom kolejną przypowieść, która staje się tematem scenek teatralnych odgrywanych przez naszych podopiecznych - wyjaśnia Alicja.

Pobyt dzieci w ośrodku poprzedził turnus młodzieżowy. - Podczas kolejnych dni pochylaliśmy się nad przykazaniami Dekalogu. Np. gdy mówiliśmy o trzecim przykazaniu, zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy wykorzystać czas wolny, a także poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytanie, jakie aktywności człowieka zaliczają się do tzw. prac koniecznych, a jakie nie - mówi Patrycja Grzeszkiewicz, uczennica II kl. liceum, która do Jugowic przyjeżdża od 10 lat. Przy tej okazji młodzież zastanawiała się m.in. nad tym, czy ksiądz powinien pracować w niedziele czy nie. Owocem wczaso-rekolekcji były wykonywane przez uczestników plakaty, na których znalazły się wnioski z paneli dyskusyjnych dotyczących poszczególnych przykazań. - Wszystko to prowadziło nas do odpowiedzi na pytania dotyczące prawdziwej tożsamości człowieka jako osoby obdarzonej wolnością wyboru pomiędzy dobrem a złem - mówi A. Kozłowska.

Pobyt młodzieży w parafialnym ośrodku był jednym z elementów działalności grupy modlitewnej działającej w parafii przy Grabiszyńskiej. - W ciągu roku szkolnego spotykamy się w czwartki, aby rozważać słowo Boże - wyjaśnia katechetka Angela Pluta, animatorka wspólnoty.

- Na sierpień planujemy jeszcze turnus dla seniorów - zapowiada ks. Franciszek Głód, pomysłodawca "Wakacji z Panem Bogiem" w Jugowicach.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma