Nowy numer 25/2018 Archiwum

Na ludzkim fundamencie

We Wrocławiu otwarty i poświęcony został Dom Przyjaźni Narodów. Inicjatorem jego powstania i organem prowadzącym jest Stowarzyszenie "Porozumienie Wschód Zachód".

- Celem naszego stowarzyszenia jest przede wszystkim budowanie wzajemnego porozumienia, solidarności, szacunku między narodami na wschodzie i zachodzie Europy, a szczególnie między Polakami, a wszystkimi narodami za naszą wschodnią granicą. Jesteśmy z nimi blisko zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym - mówi prezes Błażej Zając. Podkreśla, że realizacja tego zadania odbywa się wśród zwykłych ludzi, którzy są z dala od polityki. - Chodzi o to, byśmy mogli się wzajemnie poznać i wymienić doświadczeniami - tłumaczy.

W powstałej we Wrocławiu placówce organizowane są przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne; działają kluby i koła zainteresowań, dostępne nieodpłatnie dla wszystkich zainteresowanych. - Poruszamy mnóstwo ciekawych tematów. Wydaje nam się, że dzięki temu możemy spowodować zawiązanie się również prywatnych relacji międzynarodowych - dodaje.

Uroczystego poświęcenia Domu Przyjaźni dokonali ks. Zdzisław Pluta, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski, oraz ks. mitrat Stanisław Strach z kościoła prawosławnego. Zwracając się do zebranych, ks. mitrat zaznaczył, że budowa jakiegokolwiek budynku bez fundamentów nie jest możliwa. Przekonywał, że w tym wypadku jest nim człowiek. - Trzeba głosić miłość, bo wszyscy jesteśmy do tego powołani. Życzę wam owocnej pracy siania ziarna miłości pomiędzy ludźmi Wschodu i Zachodu - mówił.

Obecnie w Domu Przyjaźni Narodów przebywa 10 wolontariuszy z Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Gruzji. Ich czteromiesięczny pobyt kończy się już w najbliższym tygodniu, jednak na ich miejsce przyjadą kolejni. - Na każdy z takich projektów mamy ok. 300-400 zgłoszeń z krajów postsowieckich. Wybór jest bardzo trudny. Liczy się motywacja. Staramy się, by były to osoby, które zainteresowane są realizacją naszej misji, naszych celów - dodaje.

W domu znajdują się pokoje dla zagranicznych wolontariuszy z krajów Europy Wschodniej uczestniczących w projektach Wolontariatu Europejskiego w ramach programów "Młodzież w działaniu" i "Erasmus+" finansowanych przez Komisję Europejską, a także przestrzeń biurowa i sala konferencyjna. Na zewnątrz jest ogród służący za miejsce do rekreacji.

Dom Przyjaźni Narodów znajduje się na ul. Jarnołtowskiej 5 na wrocławskim Jerzmanowie. Więcej o jego funkcjonowaniu można przeczytać TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma