Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dobre, bo polskie

Trwa IV Letni Festiwal Kultury "Polonia Cantans". Przed nami jeszcze wiele koncertów promujących polski dorobek artystyczny.

- Naszym głównym celem jest danie możliwości skorzystania wszystkim, zarówno wierzącym jak i niewierzącym słuchaczom, z wartościowej kultury, z takich prezentacji, które trudno znaleźć w teatrach, czy salach koncertowych - mówi Jerzy Ziomek, przewodniczący rady fundacji "Polskie Gniazdo" i dyrektor Letniego Festiwalu Kultury "Polonia Cantans". Zaznacza, że występujący artyści są twórcami chrześcijańskimi, a z drugiej strony są zawodowymi muzykami funkcjonujący na polskich scenach. - Na to, co prezentują na naszym festiwalu nie ma większego zapotrzebowania w instytucjach kultury, a przecie ten program jest niezwykle wartościowy - dodaje.

J. Ziomek przekonuje, że festiwal jest pewnym powrotem do początku lat 80 ubiegłego wieku. - Tak jak wtedy jest dziś kultura bardzo mocno dotowana przez państwo, ale jest też taka, która mimo braku funduszy niesie ze sobą ogromne pokłady ducha i piękna - tłumaczy zaznaczając, że festiwal jest okazją do pokazania tej drugiej.

Artyści prezentujący się podczas kolejnych edycji festiwalu reprezentują bardzo różne dziedziny muzyki od popu, przez muzykę filmową do klasyki. - Ten wachlarz jest ciągle za mały. W pierwszych edycjach była obecna również muzyka ludowa, ale wypadła nam całkowicie z programu. Myślę jednak, że do niej wrócimy - zaznacza. Dyrektor festiwalu podkreśla, że twórczość, którą można na nim usłyszeć ma korzenie chrześcijańskie i niesie Dobrą Nowinę.

Każde z wydarzeń festiwalowych jest poprzedzone kwadransem poetyckim. - Wydaje mi się, że to dobry pomysł. Istnieje we Wrocławiu Klub Muzyki i Literatury, a w nim działa m. in. Koło Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta; czy Katolicki Klub Literacki "Źródło". Festiwal daje możliwość ludziom, którzy nie do końca swój potencjał mieli gdzie przedstawić, na podzielenie się ze słuchaczami swoim dorobkiem - tłumaczy.

Wydarzenia IV Letniego Festiwalu Kultury "Polonia Cantans" mają miejsce codziennie, do 3 sierpnia, o godz. 19.15. Szczegółowy program znajduje się TUTAJ. Gość Wrocławski objął inicjatywę patronatem medialnym.

IV Festiwal "POLONIA CANTANS" 2014
Katolicka tvRodzina

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma