Nowy numer 22/2023 Archiwum

Lekarz radzi

W wielu domach trwa gorączkowe pakowanie. O czym na pewno trzeba pamiętać?

- Przede wszystkim trzeba mierzyć siły na zamiary - mówi Agnieszka Jalowska, lekarz, która wielokrotnie uczestniczyła w PPW, a dodatkowo posługiwała w służbach medycznych. - Trzeba się nastawić na skrajne warunki atmosferyczne, zarówno ogromny upał, jak i deszcz. Według tego trzeba ocenić swój stan zdrowia.

Pani doktor zaznacza, że rzadko zdarza się, by wśród podejmujących decyzję o wyruszeniu w trasę byli obłożnie chorzy. - Dla nich jest przewidziana możliwość duchowego pielgrzymowania i oni o tym wiedzą. Gorzej jest, gdy nie znamy swoich możliwości - zaznacza. O czy należy zatem pamiętać? - Koniecznych jest kilka rzeczy: nakrycie głowy, odzież ochronna zarówno przed słońcem, jak i przed deszczem, pamiętanie o uzupełnianiu płynów oraz o zażywaniu lekarstw, gdy jest to niezbędne ze względu na przewlekłość jakiś schorzeń - wymienia.

A. Jalowska zaznacza, że najczęstszymi dolegliwościami na trasie są pęcherze i obtarcia stóp, dlatego warto wziąć ze sobą dobrze rozchodzone obuwie. Nierzadko zdarzają się również krwotoki z nosa. - Ważna jest odpowiedzialność za siebie oraz brata i siostrę obok, ale oczywiście na pielgrzymce można liczyć na profesjonalną pomoc. W każdej grupie są odpowiedzialne osoby, które potrafią jej udzielić. W trudniejszych przypadkach pomoc realizują ratownicy medyczni, którzy towarzyszą pielgrzymce w karetce - tłumaczy.

Listę przydatnych podczas pielgrzymki rzeczy można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast