Nowy numer 49/2020 Archiwum

Rozpędzeni na dobre

Pielgrzymkowe porzekadło mówi, że kto przejdzie 3 pierwsze dni, ten dojdzie na Jasną Górę.

Trzeci dzień pielgrzymki jest od lat szczególny. To właśnie wtedy w grupach jest namacalnie obecny Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie. Każda grupa przez pewien odcinek niesie monstrancję z Ciałem Pańskim. - W tym roku jest jeden szczegół, który to ułatwia. Przygotowany jest nowy feretron, który jest dużo lżejszy od poprzedniego. Dzięki temu więcej osób może się zaangażować w niesienie żywego Chrystusa - mówi rzecznik prasowy PPW, ks. Tomasz Płukarski. Podkreśla przy tym, że w sposób szczególny pątnicy modlili się o powołania kapłańskie i zakonne.

Rzecznik pielgrzymki zaznacza, że pielgrzymom sprzyja pogoda. - Dziś było niewiele upału. Temperatura była wręcz wymarzona do marszu. Drobny deszcz przywitał nas dopiero w Namysłowie, a po rozbiciu namiotów przez dłuższą chwilę padało trochę mocniej - wyjaśnia.

- Pielgrzymom dopisuje dobry humor. Pojawiają się już pierwsze objawy tzw. głupawki pielgrzymkowej włącznie z twórczością słowno-muzyczną. To dotyczy również tych, którzy wczoraj trochę ucierpieli w wyniku obfitych opadów deszczu i burzy - dodaje ks. Płukarski. - Tutaj należy wyrazić naszą ogromną wdzięczność mieszkańcom Oleśnicy, którzy podjeżdżali samochodami pod zamek i zabierali pielgrzymów na nocleg do swoich domów. To świadczy o ogromnym oddziaływaniu pielgrzymki również na zewnątrz.

Dziś pątnicy pokonali etap z Oleśnicy do Namysłowa mierzący aż 32,6 km. Msza św. odbyła się w Karwińcu - homilii można posłuchać TUTAJ - a wieczorne apele jasnogórskie po raz pierwszy miały miejsce w grupach. - Pielgrzymki jużsiętrochę lepiej znają. Oprócz modlitwy jest to więc okazja również do integracji - tłumaczy rzecznik prasowy PPW.

Jutro pobudka jest zaplanowana przed godz. 5, a wyjście o godz. 6. Pielgrzymi mają do pokonania 25,7 km między Namysłowem, a Wierzbicą Górną, do której dotrą między 16.30, a 17.30. Mszę św. zaplanowano w Siemysłowie ok. godz. 9.30. Będzie można w niej uczestniczyć poprzez transmisję live na naszej stronie internetowej. Wystarczy kliknąć TUTAJ. Uwaga! Od jutra transmitowane Eucharystie będą również dostosowane dla osób głuchych i niedosłyszących.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama