Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

U Matki

Po 9 dniach marszu 34. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę 10 sierpnia dotarła do celu. Jej ostatnim punktem była Msza św. na sprawowana wałach jasnogórskich.

Modlitwę poprzedziło tradycyjne wejście i powitanie poszczególnych grup przez głównego przewodnika PPW. - Nie byłoby udanej pielgrzymki, gdyby nie wasza służba i współpraca - mówił ks. Stanisław Orzechowski, zwracając się do poszczególnych służb PPW. Podziękowania otrzymali porządkowi, „medyczni”, kwatermistrzowie, „techniczni”, „informacja” i wszyscy inni, którzy swoją pracą przyczynili się do sprawnego i bezpiecznego przebiegu wędrówki 2 tys. pątników.

Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, który ze słowem powitania i wdzięczności zwrócił się także do duchowych pielgrzymów. Grupa tych, którzy towarzyszyli wędrującym poprzez codzienną modlitwę i śledzili ich zmagania za pośrednictwem mediów, liczyła ok. 3 tys. osób.

W ostatniej podczas tegorocznego wędrowania homilii ks. S. Orzechowski mówił m.in. o potrzebie kształtowania w ludziach wierzących ducha pokory. - Bardzo wielu z nas chce, pychą nadętych, chodzić po wodzie i sprawdzać Pana Boga - przestrzegał "Orzech". Odwołując się do przykładu św. Piotra ratowanego przez Jezusa ze wzburzonych wód Jeziora Galilejskiego, o którym wspominała niedzielna Ewangelia, kaznodzieja przypomniał prawdę o Bogu, który jest gotów pomagać człowiekowi w każdych okolicznościach życia.

Ważnym tematem poruszonym w czasie homilii był problem przemocy obecnej w wielu dziedzinach życia społecznego. - Nie możemy udawać, że nie dostrzegamy dramatu wojen. Nie możemy udawać, że nie słyszymy błagania naszych braci chrześcijan, którzy giną w tak wielu zakątkach świata - mówił ks. S. Orzechowski.

„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” - tak będzie brzmieć hasło kolejnego duszpasterskiego, które - jak zapowiedział zwracając się do przybyłych na Jasną Górę ks. Marian Biskup, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego wrocławskiej kurii - stanie się mottem PPW w przyszłym roku.

- Nie zapomnijcie o pielgrzymce do Trzebnicy - zachęcał w słowie podsumowującym 34. PPW ks. S. Orzechowski. Archidiecezjalna wędrówka do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej odbędzie 18 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama