Msza św. w intencji beatyfikacji ks. Aleksandra Zienkiewicza została odprawiona w katedrze wrocławskiej 12 sierpnia.
Ludzie, którzy przed laty znaleźli się w kręgu oddziaływania słynnego duszpasterza akademickiego spod „Czwórki”, ks. Aleksandra Zienkiewicza – „Wujka” pamiętają o wszystkich rocznicach związanych z jego życiem. Wypełnili wrocławską katedrę także w 104. rocznicę jego urodzin, uczestnicząc w Eucharystii odprawionej pod przewodnictwem ks. Włodzimierza Wołyńca. „Przez całe lata był filarem mocnym i wielkim naszego polskiego duszpasterstwa akademickiego. Był też wizytówką miłości do młodych ludzi szukających miejsca w Kościele” – mówił o nim abp J. Michalik. Słowa te przytoczył w homilii ks. Wojciech Jednoróg, przypominając, że w mrocznych czasach minionego ustroju „Wujek” nie dał się ogarnąć pesymizmowi, lecz wynajdywał możliwe sposoby działania. – Był drogowskazem dla młodych, ale, co najistotniejsze, nie był on drogowskazem, który stał w miejscu, ale drogowskazem, który szedł. Wskazywał drogę i towarzyszył młodym w tej drodze – wyjaśniał.
Ks. A. Zienkiewicz urodził się w Lembówce na Wileńszczyźnie. W 1943 r. zostaje zamordowanych przez hitlerowców 11 nazaretanek z Nowogródka – sióstr, których był kapelanem. Deportowany ze Wschodu, w późniejszych latach pełni m.in. funkcje prefekta, wicerektora i rektora seminarium duchownego we Wrocławiu, jest katechetą, przewodniczącym Wydziału Duszpasterskiego Kurii Arcybiskupiej, archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży akademickiej. Umiera w opinii świętości 21 listopada w 1995 r.
„Wujek” pochowany został na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu. 20 listopada 2010 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Dawni wychowankowie zasłużonego duszpasterza gromadzą się na wspólnej modlitwie m.in. w jego imieniny (26 lutego) i rocznicę śmierci (21 listopada). Dzięki ich staraniom przy ul. Katedralnej 4 powstała poświęcona ks. A. Zienkiewiczowi Izba Pamięci.