Nowy numer 49/2020 Archiwum

44. WDD rozpoczęte

Pod hasłem "W służbie małżeństwu i rodzinie" rozpoczęły się 44. Wrocławskie Dni Duszpasterskie. Organizowane przez Papieski Wydział Teologiczny wydarzenie poświęcone jest każdego roku aktualnym problemom i potrzebom współczesnego Kościoła.

Inauguracja wydarzenia miała miejsce podczas Mszy św. w katedrze wrocławskiej. Przewodniczył jej abp Józef Kupny, a homilię wygłosił ks. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, teolog duchowości małżeństwa i rodziny, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich. - Czynimy to samo, co małżonkowie w dniu zawierania sakramentu małżeństwa. Przyszliśmy przed ołtarz, by zapatrzeć się w Chrystusa i dzięki temu zrozumieć, co to jest miłość doskonała, co to jest życie oddane drugiemu człowiekowi - mówił.

Przekonywał, że bez Eucharystii myślenie w auli o małżeństwie byłoby tylko "żonglerką słów", które nie byłyby w stanie przynieść płodnego owocu - życia prawdziwą miłością. - Przeżywamy tę Eucharystię z myślą o nadzwyczajnym synodzie biskupów, którego temat brzmi: "Wyzwania duszpasterskie związane z rodziną w kontekście nowej ewangelizacji" - tłumaczył:

Cytując dokument Papieskiej Rady ds. rodziny pt. "Rodzina a przekazywanie życia" przekonywał, że Kościół ma coś ważnego do przekazania światu. - Kościół ma taką wizję małżeństwa, która może uratować miłość w świecie, która może uczynić ludzi szczęśliwszymi. Kościół tej wizji nie wymyślił. To jest nauka Jezusa Chrystusa, która sprawia, że miłość Boże jest w nas doskonała - zaznaczył.

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii:

Ks. Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, zaznaczył, że temat 44. Wrocławskich Dni Duszpasterskich jest odpowiedzią na papieską zachętę, by skonfrontować się z wyzwaniami duszpasterskimi dotyczącymi rodziny. - Pragniemy przyglądać się roli Kościoła, państwa, świata nauki oraz współodpowiedzialności społecznej za pomoc rodzinom w stawianiu czoła aktualnym wyzwaniom świata - mówił. Sympozjum ma być refleksją nad możliwościami pomocy rodzinie, nad obszarami potrzeb i wyzwań stojącymi przed nami wszystkimi zaangażowanymi społecznie, poszukującymi dróg wspierania tego, co buduje wartości.

44. Wrocławskie Dni Duszpasterskie potrwają do piątku. Ich program można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama