GN 43/2020 Archiwum

O zbiorach bibliotecznych

Po raz drugi w historii członkowie Stowarzyszenia Europejskich Bibliotek Teologicznych BETH (Bibliothèques Européennes de Théologie) przyjadą na walne zgromadzenie do Polski. Tym razem gospodarzem spotkania będzie Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu.

Przedstawiciele organizacji i bibliotek teologicznych z 15 krajów Europy oraz przewodnicząca American Theological Library Association (ATLA) ze Stanów Zjednoczonych gościć będą w stolicy Dolnego Śląska od 6 do 10 września na zaproszenie Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. W tym roku spośród czterdziestu delegatów po raz pierwszy liczniej pojawią się bibliotekarze z Europy Środkowo-Wschodniej - Czech, Węgier, Rumunii i Polski.

Obrady toczyć się będą w sali Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, gdzie uczestnicy podzielą się swoimi doświadczeniami i omówią wspólne projekty. Głównym tematem obrad będzie konserwacja i zachowanie dla przyszłych pokoleń zbiorów bibliotecznych w kontekście doświadczeń Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy konferencji poznają także Wrocław oraz wyjątkowe miejsca naszego województwa, zwiedzając m.in. Panoramę Racławicką, Ostrów Tumski, Opactwo w Krzeszowie czy Kościół Pokoju w Świdnicy.

Federacja FIDES została przyjęta do BETH w 1995 roku po oficjalnym erygowaniu jej przez Konferencję Episkopatu Polski i obecnie jest jednym z dwunastu członków zwyczajnych BETH. Przewodniczący Zarządu FIDES co roku bierze udział w zgromadzeniach ogólnych BETH. Poprzednie i zarazem pierwsze zgromadzenie BETH w Polsce odbyło się w Krakowie od 12 do 18 września 1998 roku. Było ono zorganizowane w imieniu FIDES przez Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie z okazji 600-lecia Wydziału Teologicznego Akademii Krakowskiej.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama