Nowy numer 33/2018 Archiwum

Ordynacja nowych rabinów i kantorów

Niezwykła uroczystość w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Czworo nowych rabinów i troje kantorów od dziś będzie mogło posługiwać żydowskim wspólnotom.

Ustanowieni dziś rabini i kantorzy ukończyli Kolegium im. Abrahama Geigera w Poczdamie - pierwszej po wojnie żydowskiej szkole w Europie. Dlaczego uroczystość odbyła się właśnie w stolicy Dolnego Śląska? Patron szkoły, rabin Abraham Geiger sprawował swój urząd właśnie w Synagodze pod Białym Bocianem w latach 1838-1863. W tym roku przypada 140. rocznica jego śmierci.

W wydarzeniu wzięło udział wielu gości. Wśród nich był m. in. Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec. W swoim przemówieniu wyraził radość, że 75 lat po wybuchu II wojnie światowej Polacy i Niemcy wspólnie świętują odrodzenie się żydowskiego życia. Prof. Reinhard Schramm z Centralnej Rady Żydów w Niemczech dodał, że to miejsce i ta uroczystość daje poczucie bezpieczeństwa Żydom. Przekonywał, że pamiętając o zagładzie z nadzieją spoglądać trzeba w przyszłość.

Do grona nowych rabinów i kantorów dołączyli: Nils Ederberg, Jonas Jacquelin, Julia Margolis, Fabian Sborovsky, Sofia Falkovitch, Aviv Weinberg, Alexander Zakharenko.

 
« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • sorcier
  03.09.2014 21:25
  Czyżby rabinki?
 • Stanisław_Miłosz
  05.09.2014 18:42

  Rabinka? Pastorka? W czym problem? Rabin, pastor to tylko odpowiednik naszego katechety, nie kapłana. Chcą mieć zamiast rabina rabinkę, niech mają rabinkę. Chcą za nauczyciela capa, kozę czy inne kopytne stworzenie boże? Niech sobie mają. Nam nic do tego.

  Ważniejszą sprawą jest, by w tym ekumenicznym powrocie do tradycji nie okazało się, że tak się cofnęliśmy, że Wrocław znowu jest Breslau. Tym się martwmy, bo jak praktyka pokazuje różnie z tymi powrotami bywa.

   

  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma