Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ordynacja nowych rabinów i kantorów

Niezwykła uroczystość w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu. Czworo nowych rabinów i troje kantorów od dziś będzie mogło posługiwać żydowskim wspólnotom.

Ustanowieni dziś rabini i kantorzy ukończyli Kolegium im. Abrahama Geigera w Poczdamie - pierwszej po wojnie żydowskiej szkole w Europie. Dlaczego uroczystość odbyła się właśnie w stolicy Dolnego Śląska? Patron szkoły, rabin Abraham Geiger sprawował swój urząd właśnie w Synagodze pod Białym Bocianem w latach 1838-1863. W tym roku przypada 140. rocznica jego śmierci.

W wydarzeniu wzięło udział wielu gości. Wśród nich był m. in. Frank-Walter Steinmeier, minister spraw zagranicznych Niemiec. W swoim przemówieniu wyraził radość, że 75 lat po wybuchu II wojnie światowej Polacy i Niemcy wspólnie świętują odrodzenie się żydowskiego życia. Prof. Reinhard Schramm z Centralnej Rady Żydów w Niemczech dodał, że to miejsce i ta uroczystość daje poczucie bezpieczeństwa Żydom. Przekonywał, że pamiętając o zagładzie z nadzieją spoglądać trzeba w przyszłość.

Do grona nowych rabinów i kantorów dołączyli: Nils Ederberg, Jonas Jacquelin, Julia Margolis, Fabian Sborovsky, Sofia Falkovitch, Aviv Weinberg, Alexander Zakharenko.

 
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama