Nowy numer 33/2018 Archiwum

Sami zbudowali kościół

We Wróblowicach mieszka ok 500 osób. Kilka lat zajęło im zbudowanie kościoła. Poświęcił go abp Józef Kupny.

Nowy kościół nosi wezwanie Miłosierdzia Bożego i jest czwartym filialnym kościołem parafii w Lutyni. - Wznieśliśmy tę świątynię wierząc, że ożyje ona duchem wiary, miłości i odwagi, a korzystanie z niej  poprowadzi nas i następne pokolenia do Chrystusa - mówił na wstępie proboszcz ks. Jan Banik.

Mieszkańcy rozpoczęli starania o nowy kościół w 2002 r. Po uzyskaniu gruntu oraz wszelkich zgód ze strony archidiecezji wrocławskiej i urzędów, a także przy wsparciu ówczesnego proboszcza ks. Jerzego Barańskiego, rozpoczęto w 2006 r. budowę. Prace przyśpieszyły po 2008 r. dzięki zaangażowaniu ks. J. Banika. - Jesteśmy ogromnie wdzięczni naszemu proboszczowi za jego trud związany z budową świątyni - mówią zgodnie mieszkańcy Wróblowic. Nowy kościół to obiekt o kubaturze 1504 m3, powierzchni użytkowej 224 m2 oraz wysokości 17 m do szczytu wieży. Prace pochłonęły do tej pory 814 tys. zł. - To są koszty materiałów, bo mieszkańcy wsi wznieśli budynek własnymi rękami - tłumaczy ks. Jan.

Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał abp Józef Kupny. - Dziękuję wam, że włożyliście tyle trudu, by wybudować tę świątynię - mówił podczas homilii. - To jest wspaniałe świadectwo wiary. Ta świątynia jest waszym darem dla następnych pokoleń.

Metropolita wrocławski zwrócił uwagę, że głównymi miejscami celebracji są w kościele ambona, miejsce przewodniczenia i ołtarz. - Są to miejsca, w których celebruje się wydarzenia wiary - dodał.

Zachęcał, by mieszkańcy otaczali swoją świątynię wielkim szacunkiem. - Niech ten kościół, miejsce udzielania się miłości Boga, będzie dla was bramą do nieba i wezwaniem do jeszcze większej miłości Boga i bliźniego - zakończył hierarcha.

Zachęcamy do wysłuchania całej homilii:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma